FEDERAL OTO KALORİFER RADYATÖR TEMİZLEME MAKİNASI

ARAÇ RADYATÖR TEMİZLEME

Otomobil Sektöründen Ekim Ayı Haberleri

e-Posta Yazdır PDF

 

İkinci el satışları durma noktasında
İkinci el araç satışları durma noktasına geldiEskişehir Oto Center Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urçar, Kurban Bayramı sonrasında düşmeye başlayan ikinci el araç satışlarının, kış aylarında da düşüşünün süreceğini tahmin ettiklerini söyledi.
Yıl sonunun yaklaşması nedeniyle sıfır araç satan firmalar tarafından başlatılan kampanyalar ikinci el araç satışlarını durdurma noktasına getirdi. Kurban Bayramı sonrasında düşüşe geçen satışların kış aylarında daha da azalması bekleniyor. Sıfır araçlarda başlatılan kampanyaları ve sıfır faiz ile verilen krediler vatandaşları ikinci el yerine sıfır araç almaya yönlendiriyor.
Konu hakkında konuşan Eskişehir Oto Center Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urçar, Kurban Bayramı sonrasında ikinci el araç satışlarında düşüş meydana geldiğini söyledi. Kış aylarının yaklaşmasıyla araç satışlarında daha düşüş beklediklerini ifade eden Urçar, “Şuanda zaten kriz nedeniyle Otomobil piyasası en alt seviyelerde gezmekte. Oto Center’de arkadaşlarımızla konuştuğumuz zaman son 1 ay içerisinde çok satışın olmadığını gördük. Bu ne kadar devam eder bilmiyorum. Yıl sonunda da sıfır otomobillerde başlatılan kampanyaların bizleri daha da etkileyeceğini düşünüyorum. İkinci elde kampanaya yapan çok firma yok. Ama taksitlendirmeye geçenler var. Ama bu her firma yapmıyor. Büyükşehirlerde bu satış tarzına gitmeye başladı. Bu da daralmanın bir göstergesidir” dedi.

Peugeot bu teknolojiyle geliyor!
Peugeot, 130 beygir gücündeki yeni turbo benzinli PureTech motorunun verimliliğini ve yakıt ekonomisini ispat etmek üzere Volkan Işık Akademi ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'yla (TOSFED) "Yakıt Tüketim Testi" gerçekleştirdi.
Şirket açıklamasına göre, yeni Peugeot 308 1.2l 130 hp PureTech  benzinli motorla gerçekleştirilen testle Edirne'den Ardahan'a en düşük yakıt  tüketimiyle ulaşılması hedeflendi. Test sonucunda, Peugeot 308 1.2l 130 hp  PureTech'in manuel şanzımanlı Allure versiyonuyla, 100 kilometrede ortalama 3,2  litrelik tüketim değeriyle Edirne'den Ardahan'a 1.718 kilometre geride bırakıldı.                 
Test sürüşüne onay veren TOSFED yetkililerinin de eşlik ettiği test  yolculuğunda, Volkan Işık Akademi'nin deneyimli test pilotları farklı yol  koşullarıyla karşılaştı.                 
Şehir merkezi ve ilçelerde yaklaşık 50'nin üzerinde trafik ışığı  geride bırakılırken, rota boyunca toplamda 4 kez 2 bin metrenin üzerine  tırmanıldı. Ardahan İl Tabelası ise 2 bin 400 metreyle testin en yüksek noktası  oldu. Tırmanışların ardındaki inişlerin, söz konusu tırmanışlara göre kısa olması  dezavantaj yaratırken, tüketim değerinde farkedilir bir fayda sağlanamaması da  ekibin işini oldukça zorlaştırdı.                 
Peugeot 308 elde ettiği sonuçla bir depo benzinle 1.718 kilometreyi  geride bırakabileceğini ortaya koydu

Yerli otomobil için önemli açıklama
Yerli otomobil için yeni fırsatBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Frankfurt’ta katıldığı Türk-Alman İnovasyon Zirvesi’nde, Türkiye’de yerli otomobille ilgili ciddi bir çalışma yürütüldüğünü dile getirerek önemli açıklamalarda bulundu.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı fikri ışık, Frankfurt’ta katıldığı Türk-Alman İnovasyon Zirvesi’nde örgütlü toplumun önemini, Beşiktaş’ın sistemini Sergen’in üzerine kurması ile açıklayarak, “Eğer o hafta Sergen’in atı kaybettiyse, Beşiktaş darmadağın oluyordu” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Türk-Alman İnovasyon Zirvesi’ne katıldı. Frankfurt Sheraton Otel’de düzenlenen zirvenin açılış programının ardından, Wetzlar şehrinde bulunan Yıldız CNC Teknik Makine Fabrikası’nı ziyaret eden Işık, akşam saatlerinde de Frankfurt Hali’nde düzenlenen akşam yemeğinde Türkiye kökenli iş adamlarıyla bir araya geldi.
"İÇTEN YANMALI fırsatI KAÇTI"
Türkiye’de yerli Otomobille ilgili ciddi bir çalışma yürütüldüğünü dile getiren Bakan Işık, “İçten yanmalı motor teknolojisiyle ilgili olarak rekabet etme şansımız olduğunu düşünmüyoruz. Bu alanda üretim adetleri o kadar arttı ki, yetişmemiz mümkün değil. Alman şirketlerinin ürettiği otomobil sayısı 11 milyonu geçiyor. Ancak burada karşımıza elektrikli araba gibi yeni bir fırsat çıktı. Bu teknolojiye uyum sağlamada bir geçiş süreci var. Elektrikli araçlarda Türkiye’nin inşallah bir markası olacak” dedi.
"TÜRKİYE’NİN BÜYÜK AVANTAJLARI VAR"
Türkiye’nin elektrikli otomobilde pek çok avantajı olduğunu kaydeden Fikri Işık, “Elektrikli arabada, birincisi Türkiye’nin üretemediği motora gerek yok, küçük bir Jeneratör motoru yetiyor. İkincisi, diferansiyele ve şanzımana gerek yok; bu ikisi tamamen dijital. Diğer tüm aksamlar da zaten Türkiye’de üretiliyor. Bu model ile şehir içinde ayda 50-60 liraya akünüzü şarj ederek yolculuk yapabilirsiniz. Şehirler arası yolculuklarda da en tasarruflu içten yanmalı motora sahip otomobilin yarı maliyetine gidebilirsiniz. Bu otomobil Türkiye’de tutar. İnşallah bunu hayata geçireceğiz. 2020 diye hedefledik. 2020’den önce bir Türk otomobil markası yollarda olacak” şeklinde konuştu.

Sürücüsüz olarak limitleri zorladı
Audi’nin geliştirdiği RS7 Concept, Almanya’da DTM Sezon Finali öncesinde Formula 1 yarışlarının da yapıldığı Hockenheim Pisti’ni, sürücüsüz bir şekilde yarış hızında kat ederek devrim niteliğinde bir başarıya imza attı.
Otomobillerin ilk kez yaygın olarak kullanılmaya başladığı 1900’lü yılların başından itibaren insanoğlunun en büyük hayallerinden biri olan sürücüsüz otomobiller dönemine bir adım daha yaklaşıldı. Audi mühendisleri tarafından geliştirilen RS 7 model bir Audi Konsepti, Almanya’nın ünlü yarış pisti Hockenheim’de, sürücüsüz bir şekilde, bir tur tamamlamayı başardı.
19 Ekim’de Alman DTM Yarışları’nın sezon finali öncesinde piste çıkan RS7, 4.5 kilometre uzunluğunda ve 17 virajın bulunduğu ünlü pisti, 2 dakika 10 saniyede tamamladı. Pistin tur rekoru, 1 dakika 13 saniye ile ünlü Finli pilot Kimi Raikonen’e ait. 560 HP gücünde ve azami hızı saatte 305 kilometre olan, Audi RS7 zaman zaman saatte 240 kilometre hıza da çıkabildi.
Sürücüsüz RS 7’nin görünüş olarak seri üretim modelinden bir farkı bulunmuyor. 5 kapılı aracın sadece elektromekanik direksiyonu, freni ve gazı ile 8 ileri tiptronic şanzımanı otomatik olarak kontrol ediliyor. Sürücüsüz RS7, pistteyken rotasını GPS ile belirliyor. Uydudan gelen GPS verileri, aracın ön ve arkasında yer alan 3 Boyutlu kameralar tarafından elde edilen veriler ile karşılaştırılıyor. Bilgisayar sistemi de bu bilgileri işleyerek, birkaç santimetre yanılma ile aracı rotasında tutuyor.
Audi hali hazırda, A6 ve A7 Sportback üretim modellerinde, sürücüsüz sürüşe temel olan Audi Side Assist (Kör nokta belirleme asistanı), Audi Lane Assist (Şerit Takip Asistanı) ve Pre Sense gibi teknolojileri kullanıyor.

Araçlara kış bakım uyarısı
Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde otomobil tamircileri yaklaşan kış öncesi araç sahiplerini kışlık bakım yaptırmaları konusunda uyardılar.
Gölbaşı Yeni Sanayi Sitesinde Otomobil tamirciliği yapan Hacı Tepedibi yaklaşan kış mevsimi öncesinde araç sahiplerini uyararak Kış mevsiminde karşılaşılabilecek risklere karşı motorlu araçların kış bakımlarının yapılması gerektiğini söyledi.
Hacı Tepedibi tarafından yapılan uyarıda, “Soğuk, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda araç kullanımı her zamankinden daha riskli olduğundan araçların da buna göre hazırlanması gerekiyor. Motorun sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna antifriz konulmalıdır. Motorun ilk hareketi zorlaşacağından akü kontrol edilmeli, su seviyesi düşükse tamamlanmalı. Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz miktarıdır. Motordaki su miktarı doğru ayarlanmazsa soğuk yerlerde su donar ve motor bloğuna zarar verir. Eksi soğuk havalarda görevini tam yapamayabilir, bu nedenle kontrol edilmelidir. Seyir güvenliği için silecek süpürgelerinin lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli, soğutma sıvısında Kaçak varsa araç kontrol edilmeli ve kaçak önlenmeli. Antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı. Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak, sudan kaynaklı kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar.
Kış seyahatlerinde arabada aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı. Zincir daha önce kullanılmışsa herhangi bir kırık, eksik veya ezilme olup olmadığı kontrol edilmeli. Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli. Cam suyu antifrizi suyun donmasını engeller ve daha iyi performans alınmasını sağlar. Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı. Soğutma sıvıları antifriz desteği yerine, sürekli su ile tamamlanmamalıdır. Ayrıca araçlarda zincir ve çekme halatı bulundurulmalıdır “dedi.

Mitsubishi’den yılsonu kampanyası
Mitsubishi Motors’unyılsonu kampanyası otomobil ve pick-up araç almak isteyenlere ekonomik bir fırsat sunuyor. ASX modellerinde 2.500 TL, L200 4x4 Instylemodellerinde ise 9.000 TL’ye varan indirim fırsatları başladı.
Konfordan yakıt ekonomisine, fonksiyonellikten üstün performansa kadar aranılan tüm özelliklere cevap verebilen Mitsubishi ASX ve pick- upsegmentinin öncüsü sağlam ve dayanıklı Mitsubishi L200 modelleri Temsa Motorlu Araçlar yetkili satıcılarında, indirimli fiyatlarıyla, sizleri bekliyor.

Volkswagen Amarok 4X2 Türkiye'de
Volkswagen’in pick up sınıfındaki modeli Amarok, 4x2 otomatik şanzımanlı seçeneğiyle Türkiye’de. 2,0 litrelik çift turbo dizel motora sahip Yeni Amarok 4x2 Otomatik, 180 PS’lik gücü ve sınıfında tek olan 8 ileri otomatik şanzımanıyla son derece iddialı.
Volkswagen Ticari Araç, Amarok’un 4x2 modelinin otomatik şanzımanlı seçeneğini satışa sundu. Volkswagen markasının ve Avrupalı bir üreticinin pick up sınıfında ürettiği ilk araç olma özelliğine sahip Amarok, 4x2 otomatik şanzımanlı versiyonu, 2,0 TDI 180 PS’lik motorla, Highline donanım seviyesinde ve 89.730 TL anahtar teslim fiyatla satın alınabiliyor.
Sunduğu üstün performans, güvenlik ve konfor özelliklerinin yanısıra, sınıfında bir ilk olma özeliğine sahip 8 ileri otomatik şanzımanıyla fark yaratan Amarok Otomatik, manuel versiyonda olduğu gibi verimli, güçlü ve konforlu bir sürüşü garanti ediyor.
Volkswagen’in motor teknolojisinin güçlü ve verimli örneklerinden biri olan 2 litrelik Common Rail çift turbo dizel enjeksiyon (TDI) sistemli motoruyla Amarok Otomatik, 1.750 devirde 420 Nm’lik tork değeri sunarken, ortalama 8 litre yakıt tüketimi değeriyle de sınıfının en etkileyici değerlerine imza atıyor.
Gücü otomatik kontrol edin
Volkswagen Amarok Otomatik’te kullanılan Torsen arazi şanzımanı, Amarok için yeniden tasarlandı ve üretildi. Amarok için geliştirilen bu 8 ileri tam otomatik şanzıman, yeni teknoloji sayesinde DSG şanzımanda olduğu gibi daha seri, daha sarsıntısız ve daha tasarruflu vites geçişleri sağlıyor.

500 bininci Audi A1 üretildi!
Audi’nin kompakt segmentteki lider otomobili A1’in 500 bininci üretimi gerçekleşti.
İlk kez 2010 yılında Cenevre Fuarı’nda tanıtılan A1, kısa zamanda Audi’nin en beğenilen modellerinden biri haline geldi. Popüler modelin 500 bininci adedi olan 1.4 TFSI motora sahip A1, törenle üretim bandından indirildi. Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Audi Fabrikası’nda düzenlenen törene, Belçika Kralı Phillippe de katıldı.
Türkiye’de 4 kapılı A1 Sportback ailesinin, 1.4 TFSI 120 HP, 1.4 TFSI 185 HP ve 1.6 TDI 90 HP motor seçenekleri satışa sunuluyor. A1 ailesinin bu üyeleri, otomatik şanzıman seçeneği olan S tronic ile alınabiliyor.

Toyoto'dan, 7 milyon hibrit araç satışı
Toyota, eylül sonu itibariyle tüm dünyada hibrit araç satışlarının 7 milyon 53 bin adete ulaştığını duyurdu.
Toyota açıklamasına göre, şirket, hibrit Otomobil satışında 7 milyon  adeti geçerek yeni bir rekora imza attı. Bu satış rakamına ulaşılmasında ise son  9 aylık dönemin etkili oldu.              
Toyota, ilk seri üretim hibrit otomobilinin piyasaya sunulduğu 1997  yılından bugüne kadar, gerçekleştirdiği toplam 7 milyon 53 bin adet hibrit  otomobil satışıyla bu teknolojinin tüm dünyada benimsenmesini sağladı.  Bu satış adetleriyle hibrit otomobiller, benzinli otomobillere kıyasla  49 milyon ton daha az CO2 salımı ve 18 milyar litre benzin tasarrufu  gerçekleştirdi.                
Açıklamaya göre, bugün itibariyle 90 ülkede 27 farklı hibrit ve 1 adet  plug-in hibrit modeli pazara sunmakta olan Toyota, 2015 yılı sonuna kadar 15 yeni  hibrit aracını daha satışa sunmaya planlıyor. Çevre dostu otomobillerin gelişimi için tüm yeni teknolojileri, farklı  yakıt kombinasyonlarıyla bir araya getiren, çevreci teknolojiler konusunda 21.  yüzyılın en önemli markası haline gelen Toyota, gelecek dönemde de daha fazla  bölge ve ülkede hibrit ürün gamını geliştirerek, pazara sunmayı hedefliyor.  

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 18,5 milyonu aştı
Trafiğe kayıtlı araç sayısı, ocak-ağustos döneminde 593 bin 157 artarak 18 milyon 532 bin 604 oldu
0Sitene Ekle
Trafiğe kayıtlı araç sayısı 18,5 milyonu aştı
Ocak-ağustos döneminde 79 bin 707  taşıtın trafikten kaydı silindi - Trafiğe kayıtlı 9 milyon 659 bin 550  Otomobilin yüzde 41,4'ü LPG'li, yüzde 29,6'sı benzinli, yüzde 28,5'i dizel  yakıtlı araçlardan oluştu

Trafiğe kayıtlı araç sayısı, ağustos ayı itibarıyla 18  milyon 532 bin 604'e ulaştı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ağustos ayına ilişkin  motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı.
Buna göre, ağustos sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 18 milyon  532 bin 604 taşıtın yüzde 52,1'ini otomobil, yüzde 16,3'ünü kamyonet, yüzde  15,2'sini motosiklet, yüzde 8,6'sını traktör, yüzde 4,2'sini kamyon, yüzde  2,3'ünü minibüs, yüzde 1,1'ini otobüs, yüzde 0,2'sini de özel amaçlı taşıtlar  oluşturdu. Ağustosta trafiğe kaydı yapılan toplam 87 bin 885 taşıt içinde  otomobil yüzde 50 ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla yüzde 24,4 ile  motosiklet, yüzde 14,4 ile kamyonet, yüzde 5,7 ile traktör takip etti. Taşıtların  yüzde 5,5'ini minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Temmuz ayına göre yüzde 19,7  azaldı. Bu azalış otomobilde yüzde 30,1, otobüste yüzde 6, kamyonette yüzde 9,7,  kamyonda yüzde 21,9, motosiklette yüzde 5,8, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 37,5  olarak gerçekleşti. Minibüste yüzde 6,2, traktörde ise yüzde 16,3 artış görüldü.
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 1,9 arttı
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı ağustosta, geçen yılın aynı ayına  göre yüzde 1,9 arttı. Bu artış minibüste yüzde 27,9, kamyonette yüzde 23,6,  kamyonda yüzde 20, motosiklette yüzde 6,8, traktörde yüzde 45,2 oldu. Otomobilde  yüzde 8,9, otobüste yüzde 26,2, özel amaçlı taşıtlarda ise yüzde 2,3 azalış  gerçekleşti.
Ocak-ağustos döneminde 672 bin 864 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 79  bin 707 taşıtın trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı  593 bin 157 arttı.
Ağustosta devri yapılan 468 bin 760 taşıt içinde otomobil yüzde 69,1  ile ilk sırada yer aldı. Otomobili sırasıyla yüzde 15,9 ile kamyonet, yüzde 5,9  ile motosiklet, yüzde 2,9 ile minibüs takip etti. Devri yapılan taşıtların yüzde  6,2'sini ise otobüs, kamyon, özel amaçlı taşıtlar ve traktör oluşturdu. Ağustos sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 9 milyon 659 bin 550  otomobilin yüzde 41,4'ü LPG'li, yüzde 29,6'sı benzinli, yüzde 28,5'i dizel  yakıtlı araçlardan oluştu. Yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranı yüzde 0,5  olarak gerçekleşti. Aynı dönemde trafiğe kaydı yapılan  43 bin 902 otomobilin yüzde  15,8'inin Volkswagen, yüzde 11,1'inin Renault, yüzde 8,5'inin Ford, yüzde  6,8'inin Hyundai, yüzde 6,4'ünün Opel, yüzde 6,2'sinin BMW, yüzde 5,7'sinin Fiat,  yüzde 5'inin Toyota, yüzde 4,9'unun Dacia, yüzde 4,2'sinin Nissan, yüzde  25,4'ünün ise diğer markalardan oluştuğu görüldü.
Trafiğe en fazla 1501-1600 motor silindir hacimli otomobillerin kaydı  yapıldı. Ocak-ağustos döneminde trafiğe kaydı yapılan 373 bin 810 otomobilin  yüzde 40,8'i 1501-1600, yüzde 20,8'i 1401-1500, yüzde 18,2'si 1300 ve altı, yüzde  13,8'i 1301-1400, yüzde 4,6'sı 1601-2000, yüzde 1,7'si 2001 ve üstü motor  silindir hacimli araçlardan oluştu. Motor silindir hacmi bilinmeyen otomobillerin  oranı yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.
Söz konusu dönemde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin yüzde 63'ü  beyaz, yüzde 17'si gri, yüzde 9,5'i siyah, yüzde 4,6'sı kırmızı, yüzde 5,9'u  diğer renklerden oluştu.

Jeep'te ekim ayına özel kampanya
Jeep modelleri ekim ayında, uygun başlangıç fiyatları, düşük faizli kredi ve takas indirimi fırsatlarıyla yeni sahiplerini bekliyor.
Jeep'ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de Tofaş çatısı altında  temsil edilen Jeep markası, ekim ayında müşterilerine sunduğu fırsatlarla  alıcısına kolaylık sağlıyor.               
Koç Fiat Kredi'nin desteğiyle sunulan kampanyada, Jeep'in yeni  Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler veya Compass modellerinden birine sahip olmak  isteyenlere özel kredi imkanları sunuluyor. Müşteriler kampanya kapsamında, yeni  Jeep Cherokee modeli için 100 bin liraya 20 ay vadeli yüzde 0,99 faizli, Grand  Cherokee ve Wrangler modelleri için 120 bin liraya 20 ay vadeli yüzde 0,95 faizli  kredilerden faydalanabiliyor.                
Tercihini Jeep'in kompakt SUV segmentindeki temsilcisi Compass  modelinden yana kullananlar ise 40 bin lira için 24 ay vadeli ve yüzde 0,91  faizli kredi fırsatından yararlanıyor. Ekim ayında ayrıca, 98 bin 950 liralık  başlangıç fiyatıyla satışa sunulan Compass modeline özel 5 bin liralık takas  indirimi de sağlanıyor.                
Jeep'in ekim kampanyasında, yeni Jeep Cherokee'nin Longtitude  versiyonu 56 bin 600 avro, Limited versiyonu 63 bin 110 avrodan başlayan  fiyatlarla satışa sunuluyor. Grand Cherokee 115 bin 250 avro, Wrangler 84 bin 850  avro ve Compass ise 98 bin 950 liradan başlayan fiyatlarla Otomobil severlerle  buluşuyor.             

Skoda’nın yeni yetkili satıcısı Avek Otomotiv Tekstilkent’te açılıyor
Türkiye'deki ataklarını sürdüren Skoda, İstanbul Tekstilkent'teki yeni adresine kavuşuyor. Uzun yıllardır otomobil yetkili satıcılığını başarıyla yürüten Avek Otomotiv, Skoda bayileri arasına katıldı.
Birbiri ardına satışa sunduğu yeni modellerle atağını sürdüren ve satış grafiğini de her geçen gün yükselten Skoda, satış ve satış sonrasındaki hamlelerine devam ediyor. Skoda'nın satış ve servis ağını daha da güçlendirecek olan Avek Otomotiv Skoda showroomu, Tekstilkent'te hizmete giriyor. Avek Otomotiv’in katılmasıyla birlikte Skoda'nın Türkiye çapındaki yetkili satıcı sayısı 36’ya, yetkili servis sayısı da 40‘a yükseldi.
2005 yılında Otomobil yetkili satıcılığına başlayan Avek Otomotiv, Skoda showroomu ile bu seçkin markalara bir yenisini daha eklemiş oldu. Başarılı çalışmaları ve hizmet kalitesiyle birçok ödül de kazanan Avek Otomotiv, Skoda markası için 1.500 metrekarelik yeni showroom ve servis yatırımı yaptı. Avek Otomotiv Skoda, orijinal Skoda yedek parça ve aksesuarlarının satışını da yürütecek.
Son dönemde Türkiye'de yeni model ve satış ağıyla atağa kalkan Skoda, Türkiye Binek Otomobil pazarı yüzde -18.9 daralırken ilk 9 ayda satışlarını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 artırmayı başarırken son aylarda filo teslimatlarıyla da çıtayı yükseltti. Özellikle Rapid, Rapid Spaceback, Octavia, Yeti ve Superb modelleriyle beğeni kazanan Skoda, bu modellerinde sunduğu 1.6 lt dizel-otomatik vites seçeneğiyle dikkat çekiyor. Skoda, yeni model atağına gelecek yıl tamamen yeni Fabia ile hız verecek ve iddiasını sürdürecek.

Alfa Romeo Paris Otomobil Fuarı’nda sahne aldı
İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo, tarihinde önemli yer tutan ikonik modellerinin yeni versiyonları Giulietta Sprint ve MiTo Junior ile yeni süper spor modeli 4C ve onun üstü açık versiyonu 4C Spider konseptini Paris Otomobil Fuarı’nda otomobilseverlerin beğenisine sundu.
Türkiye’de Tofaş çatısı altında temsil edilen Alfa Romeo, otomotiv sektöründeki İtalyan ekolünün önemli örneklerinden olan 1954 model efsanevi ikonik modeli Giulietta Sprint ile 1966 yılında ürettiği “bebek” lakaplı efsane model GT1300 Junior’un sportif DNA’sından esinlenerek tasarlanan yeni MiTo Junior versiyonunu Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı. Fuarda ayrıca Alfa Romeo’nun dünya çapında birçok saygın ödüle layık görülen yeni süper spor modeli 4C ile bu modelin üstü açık versiyonu olan 4C Spider konsept modeli de otomobil tutkunlarıyla buluştu.

Renault-Nissan ve Daimler arasındaki iş birliği artıyor
Renault-Nissan Üst Yöneticisi (CEO) Ghosn: "Gelecek yıllarda da ilişkilerimizin sağlam şekilde devam edeceğine güvenimiz tam"
"Her iki  ortak için yararlı projeler kapsamında gelecekte de aynı şekilde çalışmaya ve tüm  dünyadaki müşterilerimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz"
Renault-Nissan ve Daimler'in müşterek portföyleri,  ortak oldukları 2010 yılından bu yana dört kat artarak Avrupa, Asya ve Kuzey  Amerika'da gerçekleştirilen toplam 12 projeye ulaştı.         
Renault açıklamasına göre, Renault-Nissan ve Daimler arasındaki  ortaklık 2010 yılında başladı. Başlangıçta, bu iş birliği sadece Avrupa ile  sınırlı üç projeyi kapsıyordu. Renault-Nissan ve Daimler'in müşterek portföyleri  o tarihten bu yana dört kat artarak Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da  gerçekleştirilen toplam 12 projeye ulaştı.                 
Paris Otomobil Fuarı'nda, Renault-Nissan İttifakı ve Daimler  gruplarının Üst Yöneticileri yıllık ortak basın toplantısında bir araya geldi.  Toplantıda, bu iş birliğinin uzun vadede istikrarlı bir geleceği olduğu ve bütün  ortak projelerin öngörülere uygun şekilde ilerlediği belirtildi.                 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault-Nissan Üst Yöneticisi (CEO)  Carlos Ghosn, projelerin küresel boyutunun, iş birliğinin gelişmeye devam  edeceğinin garantisi olduğuna ve ortaklığın uzun vadeli süreceğine inandığını  ifade etti.                 
Bu ortaklığın, bir dizi önemli modelin pazara sunulmasının  hızlandırılmasını sağladığını ve açıkça Renault ve Nissan için stratejik bir  avantaj oluşturduğunu vurgulayan Ghosn, "Gelecek yıllarda da ilişkilerimizin  sağlam şekilde devam edeceğine güvenimiz tam" dedi.                 Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Otomobil Grubu  Başkanı Dr. Dieter Zetsche ise 2010'daki başlangıcından bu yana iş birliğinin  vaatlerini tuttuğunu hatta daha fazlasını kapsadığını belirterek, "Her iki ortak  için yararlı projeler kapsamında gelecekte de aynı şekilde çalışmaya ve tüm  dünyadaki müşterilerimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu iş birliği  tartışmasız sürdürülmesi gereken verimli bir çalışma biçimi oluşturuyor"  ifadelerini kullandı.                 
Açıklamaya göre, bu beyanlar, İttifak ve Daimler'in A'dan Z'ye tamamen  ortak geliştirdikleri ilk modelleri, bu sonbahar pazara sunmaya hazırlandıkları  bir anda yapıldı. Yeni Renault Twingo Avrupa'da eylül ayında satışa sunulurken  smart fortwo ve smart forfour gelecek kasım ayından itibaren satış noktalarında  yerlerini alacak. Bu şehir modelleri, son dört yıl boyunca yakın iş birliği  içerisinde çalışan iki üreticinin ekiplerinin katılımıyla ortaklaşa geliştirilen,  arkadan itişli bir mimariden hareketle gerçekleştirildi.                 
Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılan üç model, her biri kolayca ayırt  edilebilen kendi marka kimliğine sahip, birbirinden farklı ürünler oldu. Smart  fortwo Fransa Hambach'taki smart fabrikasında, Twingo ve smart forfour ise  Slovenya'da Novo Mesto'daki Renault fabrikasının bantlarında üretiliyor.      
Nihai anlaşma, ilk niyet mektubundan bir yıl sonra yapılmış oldu                         
2014 Haziran ayında, Nissan ve Daimler, müştereken üst gam kompakt  modeller geliştirme ve bunları Meksika'da birlikte üretme niyetlerini duyurmuştu.                 
Açıklamaya göre, Aguascalientes'de bulunan Nissan fabrikasının yanında  ortaklaşa yeni bir üretim biriminin inşaatı, 2015 başında başlayacak. Üretim,  2017 yılında Infiniti markalı modellerle başlayacak. Mercedes-Benz markalı  modeller 2018 yılında bantlardan çıkacak. Tam kapasiteyle çalıştığında  Meksika'daki bu fabrikanın yıllık üretimi 300 bin adet olacak.         
Üst gam kompakt modeller başta Avrupa ve Çindekiler olmak üzere diğer  Daimler ve Nissan fabrikalarında da üretilecek.                
İki grup aynı zamanda birbirlerinden karşılıklı olarak mekanik aksam  tedarik etmeyi sürdürüyor. Renault, eylül ayından bu yana yeni Mercedes Classe C  ve Mercedes Vito Van modellerine 1,6l Diesel motorlar temin ediyor. Renault aynı  zamanda sırasıyla smart forfour ve smart fortwo modellerinde kullanılan 1 litre 3  silindirli enjeksiyonlu benzinli motoru ve 900 cc 3 silindirli turbo benzinli  motoru da üretiyor.                 
2 litre 4 silindirli turbo benzinli yeni motorun ortak üretimi ise  Nissan ve Daimler'in Tennessee'de (ABD) Decherd'de sahip oldukları yeni mekanik  organ üretim biriminde haziran ayında başlayacak. Decherd Powertrain Infiniti  fabrikasının atölyelerinde gerçekleştirilen bu motor ilk aşamada Infiniti Q50  sport ve Mercedes-Benz Classe C modellerinin Avrupa versiyonlarını donatacak.  Yeni birim ileri vadede yılda 250 bin adet motor üretebilecek.                 
Hafif ticari araçlar cephesinde ise, Daimler grubuna dahil olan  Mitsubishi Fuso Truck&Bus Corporation (MFTBC) şirketi ve Nissan Motor ihracata  yönelik hafif ticari araçların teminiyle ilgili bir sözleşmeyi yakın zamanda  imzaladı. Bu sözleşmenin hükümlerine göre, Nissan ticari modeli "NV350 Urvan'ı"  (istiap haddi: 3,5 ton) Mitsubishi Fuso'ya teslim edecek, Mitsubishi Fuso da bu  aracı 2014 yılından itibaren Orta-Doğu'da "CanterVan" olarak ticarileştirecek.                 
Nihai anlaşma, böylece ortakların 11 Eylül 2013 tarihinde  imzaladıkları ilk niyet mektubundan bir yıl sonra yapılmış oldu.

Honda’nın Avrupa’daki tüm modelleri 2015’te yenileniyor
2015 yılında Avrupa’daki tüm modellerini yenileyen Honda, 2-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Paris Otomobil Fuarı’nda tümü aynı anda yenilenen modellerini sergiliyor.
Fuarda tamamen yeni HR-V modelinin yanı sıra yenilenen CR-V, Civic HB, Civic Tourer, Jazz ve Civic Type R modelleri Honda markasının sportif karakterini ortaya koyuyorlar.
Avrupa pazarındaki model atağı ile rekabetçi konumunu daha da güçlendirecek olan Honda, 2015 yılı için tüm modellerini yenilerken tamamen yeni HR-V modeli ile de kendi yarattığı segmentin standartlarını yeniden belirlemeye hazırlanıyor. Paris Otomobil Fuarı’nda yeni ürünleriyle Avrupa pazarına meydan okuyan Honda, genlerindeki sportif ruhunu 2015’te geri döneceği Formula 1 arenasıyla da destekleyecek.
Yenilenen CR-V’nin 1.6 dizel motoruna 9 ileri otomatik şanzıman ve 160 HP güç
2015 yılı için yapılan tasarım değişiklikleriyle daha da sportif bir görünüm kazanan CR-V modeli, Avrupa’da önemli bir pazara sahip olan dizel-otomatik kombinasyonuna kavuşuyor. 9 ileri otomatik şanzımanla donatılan 160 HP’lik 1.6 i-DTEC motor 350 Nm tork değerlerine sahip. Yeni CR-V, yeni far ve stop grubu, yeni ön ve arka tampon, yeni radyatör ızgarası ve yeni bagaj tasarımıyla 2015 ilkbaharında Avrupa yollarında görülmeye başlanacak.
Civic HB’de yeni tasarım ve yeni teknolojiler
Honda’nın sportif karakterini daha da fazla ortaya çıkartmak üzere iç ve dış tasarımı yenilenen Civic HB, Avrupalı Honda severlerle 2015 ilkbaharında buluşacak. Dış tasarımda en büyük değişikliğin gerçekleştirildiği ön bölümde artık gündüz farı özelliğine sahip yeni bir far grubu görev yapacak. Arka tasarımdaysa yenilenen tampona koyu renkli arka spoyler ve LED stop grubu eşlik ediyor. İç mekandaysa artık metalik siyah olacak olan kontrol paneline yeni tip koltuk döşemelerinin yanı sıra yeni kapı panellerinde krom kaplı kapı açma kolları dikkat çekiyor. Araç içi teknolojilerinde de yeni özelliklere yer verilen Honda Civic HB, hem karasal hem internet radyosu, bluetooth bağlantısı, internette gezinme ara yüzü, uydu navigasyonu ve geri görüş kamerası gibi özelliklere sahip Honda Connect sistemiyle donatılabiliyor. Android 4.0.4 işletim sistemiyle yönetilen Honda Connect’in 7 inçlik ekranı, akıllı telefonlarda olduğu gibi dokunmanın yanı sıra kaydırma fonksiyonuyla kolay kullanım imkanı sağlıyor.
Efsane HR-V, 2015 yaz aylarında Avrupa yollarında
Honda tarafından ilk kez 1999 yılında üretilip satışa sunulan ve küçük SUV kavramını yaratan HR-V, 2015 yılının yaz aylarında yeniden Avrupa’da yollarda olacak. Bir SUV’dan beklenen değişkenlik ve dayanıklılığı sağlayacak olan coupe benzeri tasarıma sahip HR-V, 1.5 litrelik i-VTEC benzinli ve 1.6 litrelik i-DTEC dizel motorlar satışa sunulacak. Ortaya yerleştirilen yakıt deposu ile hızlı büyüyen B segmenti SUV pazarında eşsiz iç mekan genişliğiyle öne çıkacak olan HR-V, Honda patentli Honda Magic Seats koltuk katlama sistemiyle değişken kullanım imkanı da sağlayacak. Önden çekişli HR-V’nin standart sunulan 6 ileri şanzımanı benzinli versiyonda opsiyonel olarak yarı otomatik CVT şanzımanla da kombine edilebilecek.
Avrupa için yenilenen Honda Jazz, akıcı ve modern dış tasarımı, yeni Honda Magic Seats koltuk katlama sistemi, ortaya yerleştirilen yakıt deposu ve daha uzun dingil mesafesiyle 2015 yaz aylarında satışa sunulacak. Tasarımdaki yeni unsurların ötesinde uzunluğu 15 mm artırılan Jazz’ın dingil mesafesi de 30 mm artırıldı. Ortaya yerleştirilen yakıt deposuyla Jazz’ın rakipsiz iç mekan genişliği daha da arttı. Honda Magic Seats koltuk katlama sistemi sayesinde Jazz, B segmentinin en kullanışlı ve ferah modeli olmayı sürdürecek. Tamamen yeni 1.3 litrelik i-VTEC motor ise Jazz’ın yakıt ekonomisi ve performanstaki iddiasını daha da ileriye taşıyor. Bu motor için 6 ileri manuel şanzıman standart olarak sunulurken arzu edilirse yarı otomatik CVT şanzıman da seçilebiliyor.

Nissan'dan ekim ayı fırsatı
Nissan, Ekim ayı boyunca Qashqai 4x2 düz vites almak isteyenlere birbirinden cazip fırsatlar sunuyor.
Ayrıca tüm yeni Micra ve yeni Juke modellerinde geçerli olacak kampanyalar da Nissan Bayileri’nde Otomobil almak isteyenleri bekliyor.
Nissan’ın birbirinden cazip kampanyaları Ekim ayında da hız kesmeden devam ediyor. Nissan, 67 bin 990 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunduğu Qashqai 4x2 düz vites modeli için isteyenlere 2015’de ödeme imkanı, isteyenlere de 40 bin TL kredi için yüzde 0,59 faiz oranı ile 24 ay vade seçeneği sunuyor.
Nissan, 31 Ekim tarihine kadar devam edecek kampanyası dahilinde Navara modelinde sınırlı stoklar ile satışa sunduğu KDV bizden kampanyasının yanı sıra yeni Micra ve yeni Juke modellerinde geçerli olacak 15 ay boyunca yüzde 0,59 faiz oranıyla 15 bin TL kredi imkanı da sağlıyor. Yeni Micra modelleri 38 bin 990 TL’den, yeni Juke modelleri ise Ekim ayından itibaren 51 bin 990 TL’den başlayan fiyatlarıyla alıcılarını bekliyor.
Hem Qashqai 4x2 düz vites modeli için hem de tüm yeni Micra, yeni Juke ve Navara modelleri için sunulan kampanyalar Türkiye geneline yayılmış tüm Nissan Bayileri’nde Ekim ayı boyunca geçerli olacak.


Paris Motos Show’da Leon X-Perience’ı tanıtıyor
X-Perience’ın dünya prömiyerini yapıyor. Aynı zamanda en çok satan model ailesi Ibiza’nın 30’uncu yılını kutluyor.
SEAT, Paris Motor Show’da yeni Leon X- Perience’ın dünya lansmanı yapıyor. Başarılı Leon ailesini tamamlayan ve SEAT’ın genç tasarım dilinin yorumlandığı Leon X-Perience, fonksiyonelliği, estetiği, sağlamlığı ve güvenliğiyle markanın geleceğe yönelik modellerine de işaret ediyor.
Leon ST’nin tasarımı, olağanüstü sürüş dinamikleri ve çok yönlü kullanış özelliklerini paylaşan Leon X-Perience, elektronik kontrollü dört çeker sistemi, ekstra yüksekliği, kendine özgü off-road görünümü ve tüm yol şartlarına uygun süspansiyon sistemiyle sürüş keyfine yeni bir boyut katıyor. Hem şehir içinde hem de arazide kullanım özelliği ile öne çıkan Otomobil, SEAT’ın ilk “allroad” aracı olarak dikkat çekiyor
Leon X-Perience modelinin Türkiye’de 2015 yılının ilk çeyreğinde, 110 beygir güç üreten 1.6 TDI 4Drive motor seçeneği ile satışa sunulması planlanmaktadır.
Ibiza’nın 30. Yılı SEAT, ilk olarak bundan 30 yıl önce düzenlenen Paris Motor Show’da tanıttığı ve bugün markanın en çok satan model ailesi olma başarısını gösteren Ibiza’nın 30. yılını, yine Paris’te kutluyor. Son 30 yıldır SEAT’ın en başarılı model ailelerinden biri ve markanın elçisi konumunda bulunan Ibiza, 5 milyon âdeti aşkın satış rakamıyla markanın en çok satan modeli.

Infiniti'nin Q80 Inspiration'u görücüye çıktı
Bulunduğu kategorinin sınırlarını zorlayarak lüks anlayışını yeniden yorumlayan Infiniti, dört kişilik Q80 Inspiration konseptini, kapılarını 4 Ekim’de ziyaretçilere açan olan Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.
Sürücü eksenli güç aktarım mekanizması ve araç içi teknolojileri ile segmentinde fark yaratan Q80 Inspiration, 2 Ekim Perşembe günü saat 15.30’da, “Parc des Expositions de Versailles”in 5. Salonunda düzenlenen basın toplantısında lanse edildi. Toplantıda Q80 Inspiration modelinin hibrit elektrikli güç aktarım stratejisi ve yepyeni teknolojiler hakkında bilgi verildi.
Tasarım sınırlarını zorlayan konseptte yan kapı aynası yer almıyor
Q80 Inspiration’da, Infiniti markasının kışkırtıcı ve duyulara hitap eden yorumu ön plana çıkıyor. Kusursuz profilin estetiğini bozmamak için araçta yan kapı aynası bulunmazken, tavana kadar camlı yolcu kabini hafif akustik camla ön plana çıkartılıyor. Kapılar hem sürücü ve yolcuların kolay bir şekilde araca giriş ve çıkışını sağlayacak şekilde, hem de giriş-çıkış esnasında kabinin estetik cazibesini ön plana çıkartacak şekilde tasarlanmış.
Kişiselleştirilmiş yüksek kalite ve stil sahibi iç mekan, 1+1+1+1 olmak üzere dört yolcu taşıma kapasitesine sahip. Geniş koltukların etrafında karbon fiber, alüminyum ve deri malzeme kullanılmış. İleri teknoloji adaptif süspansiyonunun yanı sıra, hafif ve sağlam şasisiyle aracın içindeki akustik camlar bir araya gelirken ek ses yalıtımı sayesinde otomobil en iyi sürüş deneyimini vaat ediyor.
Q80 Inspiration’nun, özel üretim 22 inç beşli dual-spoke hafif alaşımla çevrelenen 3103 mm’lik dingil mesafesi 5052 mm oranında genişletilmiş. Konsept, 2027 mm’lik genişliği ve 1350 mm uzunluğuyla diğer otomobillerden ayrılan bir duruşa sahip.
Infiniti’nin tasarım ve teknoloji harikası dört kapılı fastback modeli Q80 Inspiration, markanın yeniden tanımlanan premium fastback sınıfına giriş yapma niyetinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.
Yenilenen Q70, dış tasarımı ile Q50 modelini andırıyor…
Daha önce M serisi olarak bilinen Q70’in tasarımı Q50’den esinlenilerek yenilendi. Ön ve arka görünümü yenilenen otomobilde LED farlar standart olarak kullanıldı. Standart 18 inçlik jantlar ve yeni gövde ile farklı bir duruş sergileyen Q70, 2.2 litrelik turbo dizel 4 silindirli 167 HP gücünde, 400Nm tork üreten bir motora sahip. Aracın motoru start&stop sistemi nedeniyle durduğunda klima sistemi çalışmaya devam ediyor.
Hem Q80 Inspiration konsepti hem de Q70 sedan, Infiniti markasının 5 yıl içerisinde model portfolyosunda %60 oranında büyüme sağlarken, motor ve şanzıman sayısını ise iki kattan daha fazla artırma stratejinin bir göstergesi.


Avrupa otomotiv pazarı yüzde 6,1 arttı
Türkiye, 2014 yılı ocak-ağustos döneminde yaşanan yüzde 20,8 daralma ile Avrupa otomotiv pazarında 6. oldu - Türkiye, söz konusu dönemde yüzde 20,5 daralma ile Avrupa otomobil satışları sıralamasında ise 7. sırada yer aldı
Avrupa otomotiv pazarı 2014 yılının ocak-ağustos  döneminde yüzde 6,1 arttı.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil  Üreticileri Birliği'nin (ACEA) ağustos ayı Avrupa otomotiv pazarı verilerine  ilişkin yapılan açıklamaya göre, AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomotiv  pazarı 2014 yılı ocak-ağustos döneminde 2013 yılı aynı dönemine göre yüzde 6,1  arttı ve pazar 9 milyon 854 bin 961 adet seviyesine ulaştı. 2013 yılı aynı  dönemde ise 9 milyon 286 bin 863 adet satış gerçekleşmişti.
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre 2014 yılının sekiz ayında,  geçen yılın aynı dönemine göre en fazla düşüş, yüzde 4,8 ile Hollanda'da, yüzde  3,8 ile Avusturya'da, yüzde 2,5 ile İsviçre'de ve yüzde 0,8 ile Belçika'da  görüldü.
2014 yılı ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre  satışlarını en çok artıran ilk üç pazar ise yüzde 38,7 ile Portekiz, yüzde 32 ile  İrlanda ve yüzde 30,4 ile İzlanda oldu.
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2014 yılı  ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 büyüdü ve pazar 811 bin 533  adet seviyesinde gerçekleşti. 2013 yılı ağustos ayında ise 792 bin 855 adet satış  yapılmıştı.
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre 2014 yılı ağustos ayında en  fazla düşüş geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 ile Hırvatistan'da, ardından  yüzde 8,2 ile Hollanda'da ve yüzde 7,5 ile Avusturya'da gerçekleşti. Daralma  yaşayan diğer ülkeler; İsviçre, Fransa, Belçika, Slovenya, Norveç ve Finlandiya  oldu.
2014 yılı ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre satışlarını en  çok artıran ilk üç pazar yüzde 32,8 ile İrlanda, yüzde 31,2 ile Portekiz ve yüzde  20,6 ile Letonya oldu.
Türkiye, 2014 yılı ocak-ağustos döneminde pazarda yaşanan yüzde 20,8  daralma ile Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6. oldu.

Otomobil pazarı
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında otomobil pazarı ise 2014 yılı  ocak-ağustos döneminde 2013 yılı aynı dönemine göre yüzde 5,8 arttı ve pazar 8  milyon 636 bin 553 adet seviyesine ulaştı. 2013 yılı aynı dönemde 8 milyon 165  bin 334 adet satış gerçekleşmişti.
Otomobil pazarında en fazla düşüş yüzde 5,4 ile Hollanda'da, yüzde 4,6  ile Avusturya'da, yüzde 3,1 ile İsviçre'de ve yüzde 0,8 ile Belçika'da görüldü.  Ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını en çok artıran  ilk üç pazar ise sırasıyla; yüzde 35,7 ile Portekiz, yüzde 30,1 ile İrlanda ve  yüzde 29,8 ile İzlanda oldu.
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında otomobil pazarı 2014 yılı ağustos  ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 arttı ve pazar 701 bin 118 adet  seviyesinde gerçekleşti. 2013 yılı ağustos ayında ise 688 bin 464 adet satış  gerçekleşmişti. 2013 yılı eylül ayından beri aylar itibari ile yaşanan artış,  2014 yılında da devam etti.
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre 2014 yılı ağustos ayında geçen  yılın aynı ayına göre Hollanda'da yüzde 9,1 daralma görülürken, yüzde 8,4 ile  Avusturya'da ve yüzde 5,8 ile İsviçre'de küçülme yaşandı. Daralma yaşayan diğer  ülkeler; Hırvatistan, Belçika, Finlandiya, Fransa, Slovenya, Norveç, Bulgaristan,  Estonya, Almanya ve İtalya oldu. 2014 yılı ağustos ayında geçen yılın aynı ayına  göre satışlarını en çok artıran ilk üç pazar sırasıyla; İrlanda ( yüzde 31,7),  Portekiz (yüzde 26) ve Slovakya (yüzde 23,7) oldu.
2014 yılı ocak-oğustos döneminde Türkiye yüzde 20,5 daralma ile Avrupa  otomobil satışları sıralamasında 7. oldu.

Hafif ticari araç pazarı
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında Hafif Ticari Araç pazarı 2014 yılı  ocak-ağustos döneminde yüzde 10,5 arttı ve 1 milyon 13 bin 649 adete yükseldi.  2013 yılı aynı dönemde 917 bin 358 adet satış gerçekleşmişti.
Pazarda yılın sekiz aylık döneminde en fazla düşüş yüzde 5,8 ile  Norveç'te gerçekleşirken, ardından yüzde 3 ile Belçika'da görüldü. Bu dönemde  satışlarını en çok artıran ilk üç pazar sırasıyla; Portekiz (yüzde 61,4),  Macaristan (yüzde 47) ve İrlanda (yüzde 46,5) oldu.
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında hafif ticari araç pazarı 2014 yılı  ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 arttı ve toplam 89 bin 532  adete yükseldi. 2013 yılı aynı ayında 81 bin 592 adet satış gerçekleşmişti.
Pazarda ağustos ayında  geçen yılın aynı ayına göre en fazla düşüş  yüzde 24,9 ile Hırvatistan'da, yüzde 20,7 ile Lüksemburg'da, yüzde 12,2 ile  Slovenya'da, yüzde 6,7 ile Çek Cumhuriyeti'nde, yüzde 4,2 ile İsviçre'de, yüzde  3,5 ile Fransa'da ve yüzde 0,4 ile Hollanda'da görüldü. Söz konusu dönemde  satışlarını en çok artıran ilk üç pazar sırasıyla; Portekiz (yüzde 73,8), Letonya  (yüzde 69,8) ve İrlanda (yüzde 53,1) oldu.
2014 yılı ocak-ağustos döneminde Türkiye yüzde 24,8 daralma ile Avrupa  hafif ticari araç satışları sıralamasında 4. oldu.

İkinci elde fiyatlar el yakıyor
Kurban Bayramı öncesi yaşanan fiyat artışları ikinci el otomobil fiyatlarına da yansıdı.
Kurban Bayramı öncesinde hareketli günler yaşayan ikinci el araba piyasasında son 3 ayda fiyatlar bin ile 2 bin lira arasında artış gösterdi. Oto pazarına giden vatandaşlar 6 bin 500 TL ile 40 bin TL arasında fiyatlarla karşılaşıyor. Sıfır araçlarda fiyat artışının ikinci el araç piyasasını olumsuz etkilediğini belirten araç satıcıları, “Daha çok hesaplı olan araçlar satılıyor. Bayram öncesi de ilgi daha çok arttı. Ancak yüksek fiyat isteyen araç sahipleri bekliyor. Satış olmayınca piyasa fiyatları mecburen düşecek. Fiyatlar normalin üzerinde, ÖTV zammı sonrası sıfır araca olan talep azaldı. Vatandaş sıfır araç alamayınca ikici el araçlar değerlendi. Oto pazarına giden vatandaşlar 6 bin 500 TL ile 40 bin TL arasında fiyatlarla karşılaşıyor. Bayramdan sonra bir fiyat düşüşü bekliyoruz. Acil araca ihtiyacı olmayan kişiler beklerken, ekonomik fiyatlı olan araçlar satılıyor. Önümüz kış, fiyatların biraz düşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştular.


Yenilenen KIA Rio ve Venga ilk kez sergileniyor
KIA, 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda Yeni Sorento ile makyajlı Rio ve Venga modellerini tanıtıyor
Yeni KIA Sorento'nun Avrupa tanıtımı, 2 Ekim'de Paris Motor Show 2014 fuarında, KIA'nın çok satan B segmenti modelleri Rio ve Venga'nın yenilenen versiyonlarıyla birlikte yapılacak. Bu modellerin yanında standda KIA'nın yeni yakıt tasarrufu sağlayan dizel-elektrik hafif hibrid teknolojisinin ilk kez sergileneceği yeni KIA Optima T-Hibrid konsept de yer alacak.
Önceki modelin tarz, kullanışlılık ve teknoloji gibi başarılı yönlerini temel alan yeni KIA Sorento, ayırt edici yeni bir tasarım, lüks iç bölüm ve daha da fazla kullanışlılık ile birlikte daha yüksek düzeyde rafine bir araç sunuyor. Yeni Sorento bazı tasarım öğelerini KIA Cross GT Concept'ten alıyor, örneğin daha geniş "kaplan burnu" tasarımlı ön ızgarası, önden yana uzanan farları ve daha geriye yaslanmış profili.
Yeni Sorento'nun daha aerodinamik profilinin ve derin dalgalara sahip yüzeylerinin altında, Otomobilin üçüncü nesli yolculara belirgin bir şekilde daha yüksek kalitede malzemelere sahip daha lüks bir kabin sunuyor. KIA Sorento'da kolaylık sağlayan çeşitli gelişmiş araç teknolojileri sunulacak, örneğin dört kamerayla aracı park ederken sürücünün manevra yapmasına yardım eden Çevresel Görüş Kamera Sistemi ve uzaktan kumandayla da açılıp kapanabilen Akıllı Elektrikli Bagaj Kapağı.
İkinci nesil Sorento'dan daha uzun, daha geniş ve daha alçak olan ve daha uzun bir dingil mesafesine sahip yeni modelde kabin alanı ve kullanışlılık en yüksek düzeyde. Bagaj hacmi 605 litreye yükseldi. Ayrıca Yeni Sorento modelinde hem beş, hem de yedi koltuklu versiyon alterntifleri sunuluyor.
Yeni Sorento daha güçlü gövde yapısı, süspansiyon ve direksiyon sistemlerindeki geliştirmeler, azaltılan gürültü ve titreşim seviyesi ve uzun dingil mesafesiyle daha başarılı ve konforlu bir sürüş ve kullanım sunacak.
Avrupalı müşteriler için yeni Sorento'da üç motor sunulacak: 2.4L benzinli direkt enjeksiyonlu (GDI) motor ve ayrıca 2.2L ve 2.0L hacmindeki iki turbo dizel motor seçeneği bulunuyor. Sorento satışlarının çoğunluğunu dizel motorların oluşturması bekleniyor.
Yeni Sorento bu yılın sonlarında üretilmeye başlanacak ve Avrupa'da 2015'in ilk yarısında satışa sunulacak.
KIA'nın en büyük aracının yeni versiyonunun yanında, 2014 Paris Otomobil Fuarı ayrıca markanın global olarak en çok satan aracının yeni dönemini de simgeliyor; yenilenmiş KIA Rio. KIA, 2013 yılında dünya çapında 471.000 adet Rio sattı ve B-segmentinde yer alan bu araç ile geçen yılki 56.821 adetlik satışıyla markanın Avrupa'daki en çok satan üç modelinden biri oldu.
Yenilenmiş KIA Rio, müşterilerin çok beğendiği temel özelliklerini korurken hafif görsel bir makyajla yeni bir dış ve iç görünüme kavuşuyor.
Yenilenen Rio'da yeni tasarlanan ön tampon ve sis farları yer alıyor ve ayrıca markanın simgesi "kaplan burnu" tasarımlı ön ızgaranın yenilenmiş bir versiyonu bulunuyor. 15, 16 ve 17 inç çapında sunulan üç yeni alaşım jant tasarımı Rio'nun profilini tazeliyor ve yeni bir arka tampon da dış makyajın tamamlayıcısı oluyor.
Geliştirilen Rio, Avrupa'da son derece verimli, güçleri 70 PS ile 109 PS arasında değişen dört farklı motorla sunulacak ve ön tekerlekten çekişli olarak beş ya da altı vitesli düz ya da dört vitesli otomatik şanzımana sahip olacak. Yenilenen Rio ailesindeki tüm motorlar KIA'nın yakıt tüketimini azaltan ikinci nesil Start/Stop (ISG) teknolojileriyle sunuluyor.
KIA Rio hatchback Avrupa için KIA'nın Kore'deki Sohari fabrikasında üretiliyor. Yenilenen KIA Rio'nun Avrupa'da 2015'in ilk çeyreğinde pazara sunulması bekleniyor.
KIA, pazara sunulmasından beş yıl sonra Paris'te yenilenmiş bir KIA Venga modeli de sunuyor. Markanın çok satan kompakt MPV'si Avrupa'da Avrupalı müşteriler için tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. KIA'nın çok satan modellerinden biri olarak 2009 yılınddan bu yana 150.000 adedi aşan bir satışa ulaştı ve 2013 yılında da 29.000 adet Avrupalı müşteriye ulaştı.
Yenilenen Venga, Avrupalı sürücülerin beklediği kullanışlılık, çok yönlülük ve dayanıklılığı sunmaya devam ediyor ama artık yeni bir ön ve arka görünüme, daha kaliteli bir kabine, yeni alaşım jantlara ve genişletilen donanım yelpazesine sahip.
Frankfurt'ta bulunan KIA’nın Avrupa tasarım ekibi, Venga'ya yeniden tasarlanmış bir “kaplan burnu” tasarımlı ön ızgara yerleştirdiler. Yeni ön ızgarada eskisine göre birleşik sis farları ve LED gündüz farları da konumlandırılmış ve tasarımı ön plana çıkarılmış. Arkada, yatay krom kaplamalar, LED ampullere sahip yeni arka farlarla birlikte yer alıyor. Yeni tasarlanmış daha büyük (16” ve 17”) alaşım jantlar da sunuluyor.
Yenilenen Venga, güçleri 75 PS ile 128 PS arasında değişen 1.4L ve 1.6L benzinli ve dizel motorlarla sunulmaya devam edilecek ve bu motorlarla beş ya da altı vitesli düz ya da dört vitesli otomatik şanzımanlarla ön tekerleklere iletilecek.
Sadece KIA'nın Slovakya'daki Zilina fabrikasında üretilen yenilenen Venga'nın Avrupa'da 2015 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulması bekleniyor.
KIA, bu yılın başlarında Cenevre Otomobil Fuarında sergilediği yenilikçi yeni hafif hibrid motorunun, markanın Avrupa Ar-Ge merkezi tarafından gelecekteki KIA modellerinde kullanım için geliştirilen ilk pratik uygulamasını sunacak. Sadece fuarda sergilenmek üzere üretilen KIA Optima T-Hybrid (turbo hibrid) KIA'nın yeni hafif hibrid motor sisteminin ilk uygulaması ve ilk kez sergileniyor.
T-Hybrid konsept modelin mevcut 1.7 litre CRDi turbo dizel motoruyla birlikte, 48 Voltluk kurşun-karbon akü paketinden gücünü alan küçük bir elektrik motoru bulunuyor. Yeni motor sistemi Optima T-Hybrid'in düşük hızlarda ve sabit hızda sadece elektrikli olarak kullanılmasına olanak tanıyor ve yavaşlama/frenleme sırasında da akü paketi şarj ediliyor.
KIA'nın hafif hibrid motor sistemi için kurşun-karbon aküler seçildi çünkü lityum-iyon akülerin aksine aktif bir soğutma gerektirmiyorlar ve akünün ömrünün sonunda geri dönüşümü daha kolay gerçekleşiyor.
Araçta sıfır atıklı bir start/stop sistemi bulunuyor ve yeni bir kayışla çalıştırılan marş motoru/jeneratör, geleneksel alternatörün yerini alıyor ve bu sayede motor neredeyse hiçbir ses ya da titreşim olmadan çalışabiliyor. Bu motorun Optima'ya yerleştirilmesi mühendislerin daha küçük bir araç aküsü ve marş motoru kullanabilmesine olanak tanıdı ve böylece ağırlık dağılımı ile kullanım özellikleri iyileştirildi.
Bu sistem ayrıca CRDi motoruna geleneksel turboya ek olarak yenilikçi elektrikli bir kompresörün eklenebilmesine olanak tanıyor ve bu da düşük devirlerdeki torku ve motor tepkisini iyileştiriyor.
Yeni T-Hybrid motor sistemi KIA müşterilerine daha iyi performans ve daha düşük kullanım maliyeti sunacak ve aynı zamanda bu teknolojiye sahip KIA modellerinin fiyatının uygun bir düzeyde kalmasını sağlayacak.
Daha henüz geliştirme aşamasında olan yeni motor sistemi ve Optima T-Hybrid fuar otomobilindeki uygulamasıyla ilgili hiçbir performans ya da yakıt tüketimi rakamı bulunmuyor. Ama KIA'nın mühendisleri yeni motor sisteminin uygulanabileceği modellerde CO2 salınımında önemli bir azalma ve yüzde 15 ila 20 güç artışı hedefliyorlar. Şu anda Optima’nın  136 PS gücündeki 1.7L dizel motoru 128 gr/km CO2 salınımına sahip (ISG stop-start ve manuel bir şanzımanla).
KIA Optima T-Hybrid fuar otomobilinin seri üretimiyle ilgili planlar henüz netleşmedi. Ancak T-Hybrid motor sisteminin gelecekteki yeni KIA modellerinde kullanılması düşünülüyor.

Nissan SUV segmentinde büyümeye devam ediyor
Yenilikçi teknolojisini dinamik tasarımları ile birleştiren Nissan, yeni Qashqai, Juke ve X-Trail modelleri ile SUV segmentine liderlik etmeye devam ediyor.
Ağustos ayında 60 bin 199 adet olarak gerçekleşen ve küçülen toplam otomotiv pazarında Nissan, yüzde 2,85’lik pazar payı ile büyümeye devam ediyor.
Türkiye’de 2014 yılında satışa sunduğu yeni Qashqai, Juke ve X-Trail modelleri ile toplam SUV segmentinin yüzde 25’ine sahip olan Nissan, segment liderliğini sürdürüyor. Otomobil ve hafif ticari araç pazarının 60 bin 199 adet olarak gerçekleştiği Ağustos ayında Nissan, 1.713 adetlik satışı ile pazar payını yüzde 2,85’e ulaştırdı. Nissan, güçlü satış rakamları ve birbirinden cazip kampanyaları ile 2014 yılının son çeyreğine iddialı giriyor.
Sonbahar’ı renklendirecek Eylül kampanyaları Nissan bayilerinde
Nissan, düşük yakıt tüketimine, yüksek performansa ve üstün teknolojiye sahip Qashqai modelini, Eylül ayı boyunca 67 bin 990 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyor.
Pick-up segmentinde, sınıfının en güçlüsü Nissan Navara ise Eylül ayına özel yüzde 18 KDV indirimi ile Nissan Bayileri’ndeki yerini alıyor.
Satış sonrasında da kullanıcılarını destekleyen kampanyalarla karşımıza çıkan Nissan, Nissan Connect Teknolojisi ile önceki nesil Qashqai modelinin harita güncellemesinde de Eylül ayında yüzde 50 indirim fırsatı sunuyor.
Eylül ayı kampanyalarındaki Navara fiyatları 2013 Model Yılını kapsamaktadır.

Lodgy Stepway ve Dokker Stepway
Dacia, Sandero’da yer alan Stepway versiyonunu Lodgy ve Dokker’ı da içine alacak şekilde genişletiyor.
Lodgy ve Dokker’ın yeni Stepway versiyonları crossover araçlardan alınan ilhamla daha kaslı bir görünüme ve güçlü bir kişiliğe kavuştu. Sandero Stepway’in tarzını takip eden bu her iki modelde iddialı ve maceracı stil detayları göze çarpıyor.
Lodgy Stepway ve Dokker Stepway’de iç mekan detayları da ilgi çekiyor. Süsleme ve mavi üst dikişlerle bezenmiş özel döşeme kullanılan Stepway versiyonlarında, göstergeler ve hava çıkış kanalları, orta panelde de bulunan mavi ton ile çevreleniyor.
Lodgy Stepway ve Dokker Stepway çok geniş bir ekipman yelpazesi ile pazara sunuluyor (standart veya opsiyonel olarak): Media Nav multimedya sistemi, klima, hız sınırlayıcı/seyir kontrol sistemi ve geri vites sensoru. Lodgy Stepway iki benzinli motor seçeneği bulunuyor. Dizel tutkunları için Lodgy Stepway 85bg (Euro 4 ülkeleri), 90bg veya 110bg güç üreten 1.5 dCi motorla sunuluyor. Dokker Stepway’de ise bir benzinli motor ve üç dizel motor seçeneği mevcut.

Sandero Black Touch ve Duster Air
Dacia’nın kompakt Sandero modelinin özel seri Black Touch versiyonu, çarpıcı ayrıntıları ve yüksek ekipman seviyesine sahip. Sandero Black Touch yeni 15-inçlik koyu metal jantlarla, inci siyahı aynaları ve gövdedeki detayları ile göze çarpıyor.    
Özel seri Sandero Black Touch’ın iç mekanı inci siyahı kabin detayları sayesinde kusursuz. Sandero Black Touch’ın standart ekipmanları arasında dokunmatik ekranlı MEDIA NAV multimedya ve navigasyon sistemiyle birlikte hız sınırlayıcılı ve özel iklim sistemi de sunuluyor.
Özel seri Sandero Black Touch modelinde üç motor seçeneği bulunuyor (iki benzinli ve bir dizel).
Duster serisinin geçen sonbaharda yenilenmesinin ve 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen Aventure versiyonuna ardından Dacia, 4x2 veya 4x4 olarak özel seri Duster Air’i müşterilerinin beğenisine sunuyor. Duster Air versiyonu, ilhamını havacılık ve pilotların dünyasından alıyor. ‘Imperial’ sarısı ayna çerçeveleri ayrıca bagajda, yanlarda ve bagaj kapısındaki grafik, araca şık ve heyecan dolu bir hava katıyor. Otomobilin sahip olduğu bu görünüm, 16-inçlik koyu metal alaşımlı jantlar, saten görünümlü krom kapı eşikleri, renkli arka camları ve krom egzoz borusu çıkışı ile daha da vurgulanıyor.
Aracın iç mekanında motifler ve göze çarpan dikişlerle bezenmiş döşeme, orta konsol çerçevesi, kapı kolları ve direksiyon simidi gibi noktalarda siyah detaylar gibi özellikler yer alıyor. Özel seri Duster Air benzinli ve dizel olarak pazara sunuluyor olacak. Otomobilin benzinli versiyonu TCe 125 motoru ile donatılırken, dizel versiyonunda ise iki veya dört çekişli vites kutusu ile sunulan dCi 110 motoru bulunuyor.

Elektrikli otomobil 'YEREL T1'in Türkiye turu başladı. 5 bin kilometrelik tur boyunca harcayacağı toplam elektrik gideri ise 75 TL.
TÜBİTAK'ın elektromobil yarışlarında birinci olan İstanbul Üniversitesi öğretim üye ve öğrencilerinin geliştirdiği elektrikli Otomobil 'YEREL T1', bilimsel test kapsamında İstanbul'dan başladığı 13 ili kapsayacak yolculuğunda Antalya'ya ulaştı.
İstanbul Üniversitesi öğretim üye ve öğrencileri tarafından çalışmalarına iki yıl önce başlanan ve 3.5 aylık süreçte üretimi tamamlanan elektrikli otomobil 'YEREL T1'in 15 Eylül'de İstanbul'dan başlayan bilimsel test sürüşünde 9 il tamamlandı. Toplam 13 ili kapsayan test sürüşünde 24 kişilik ekip, elektrikli otomobilleriyle Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri ve Konya'dan sonra Antalya'ya geldi. Antalya'dan sonra ise İzmir ve Eskişehir'e giderek tanıtım ve test sürüşleri gerçekleşecek olan elektrikli otomobil ve ekibi, ardından İstanbul'a dönecek.
Dört kişilik elektrikli otomobilin Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndaki tanıtımına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Burada gösterisi sürüşü de yapan üniversiteliler, toplam 13 ili kapsayan Türkiye turunda 5 bin kilometre yol yapacaklarını anlattı.
TÜBİTAK'ın yarışmasında da birincilik ödülü alan elektrikli otomobilin tek şarjla 500 kilometre yol yaptığını belirten öğrenciler, bunun elektrik maliyetinin ise 5 TL olduğunu söyledi. Türkiye turunda ise yapacakları 5 bin kilometre yolda harcanacak elektriğin masrafının ise sadece 75 TL olduğunu dile getiren öğrenciler, “Aracımızın ağırlığı 500 kilogram. Bunun nedeni de dışının karbonfiber yapıda olması. Bu, aracın hafif olmasını sağlıyor. Nitekim kaldırıma çıkarırken ekip olarak elle kaldırıyoruz. Aracımızın en belirgin özellikleri harcadığı elektrik fiyatının ucuzluğu ve hafif olması. Türkiye'nin en verimli elektrikli aracı unvanına sahip. Elektrik donanımı da tasarım ve yazılım olarak bize ait" dedi.

Türk iş adamının Land Rover davası dünya gündeminde
Türk iş adamı Engin Yakut'un, motor ve şanzıman arızası yüzünden kullanılamaz hale gelen Yeni Range Rover araçlar için İngiliz üretici Land Rover Company'e açtığı iki ayrı toplatma davası Avrupa gündeminde geniş yer buldu.
Twitter'da ‘dünya gündemi’ olan ve Alman medyasının da geniş yer ayırdığı dava hayli ilgi çekiyor. Kendi aracı dışında benzer sorunları yaşayan ve Fabrika hatalı araç sayısı 9'a yükselen Yeni Range Rover araçlar için, Avukat Dr. Candaş Gürol ile birlikte yürütülen “Ayıplı ve kusurlu araçların geri çağrılması için toplatma davaları” açıldı. Türk tüketici tarihinde ilk defa bir Dünya Otomobil devine açılan ve İstanbul ve Bakırköy Tüketici mahkemelerinde görülecek davaların duruşmaları yakında başlayacak.

ULUSLARARASI DİPLOMATLAR BİRLİĞİ BAŞVURUYU KABUL ETTİ
Avrupa Birliği Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen'in kurduğu Uluslararası Diplomatlar Birliği, Engin Yakut'un yaptığı başvuruyu kabul etti. Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler üyesi ve resmi danışmanılığınıda yapan Birliğin Gn Başkanı Gunther Meinel, yaptığı açıklamada, "Yakut'un yaşadığı 18 aylık haksızlık, bir insan hakkı ihlalidir. Türk Hükumeti, bu konularda gerekli düzenleme yapmalıdır" dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ PARLAMENTO VE AB KOMiSYONU DA DEVREDE
AB Parlamento ve AB Komisyonuna başvurduğunu açıklayan Engin Yakut, "Araçlar Almanya'dan Türkiye'ye ithal edildiğinden Alman Hükmeti konuyu AB misyonuna taşımalıdır. AB Komisyonu karar alırsa tüm Avrupa'da, Yeni Range Rover araçlar Geri Çağrılıp satışları durdurabilir. Avrupa Kalite Teşkilatına da başvurup, Avrupa Kalite Sertifikası olan ISO 9000 Belgesinin iptalini istedik. Ortada dokuz arızalı araç varken, güvenli ürün anlamına gelen CE Avrupa Kaşesini, Land Rover Company artık araçlara basmamalıdır. Aksi halde Avrupalı tüketicileri aldatmış olacaktır. Kalitesiz ve güvensiz ürün anlamına gelen "Rapex" kaşesini, Land Rover Company araçlarına basmalıdır. Avrupa'da bu araçların trafikte olması, bir trafik skandalıdır. AB Tüketiciler Birliğine başvurduk. Avrupalı Tüketiciler adına bu Teşkilatların da harekete geçmelerini bekliyoruz" dedi.

“EKONOMİ İLE BİLİM Sanayi Bakanlığı İNCELEME BAŞLATMALI”
Dokuz araçta Şanzıman, turbo hortumu ve ciddi akü arızalarının olduğunu belirten Engin Yakut, ilgili bakanlıklar inceleme başlatırlarsa çok sayıda arızalı başka araçlar da tespit edebilirler. Bu araçların trafikte olmaları tüketiciler için ciddi hayati tehlike oluşturuyor. Trafikte bir 'Soma faciası' yaşanmaması için Yeni Range Rover araçların, ithalatının durdurulması, Karayolları Uygunluk Belgesi ile TSE Sertifikalarının iptal edilmesi için bakanlıklara başvurup gereğinin yapılmasını istedik" dedi.

Yüzde 100 elektrik motorlu Renault ZOE
En başından itibaren tamamen elektrik motorlu bir araç olarak tasarlanmış, şehirli, %100 elektrikli otomobil. Yeni bir çağın başlangıcı…
Renault ZOE Türkiye’de 24 Eylül’den itibaren anahtar teslim 66.500TL’den başlayan fiyatlarla (pil kira bedeli hariç fiyat) satışa sunuluyor.
%100 ELEKTRİKLİ En başından itibaren tamamen elektrik motorlu bir araç olarak tasarlanan Renault ZOE, pürüzsüz ve akıcı hatlara sahip bir süper şehirli. Aracın sıra dışı ön kısmı sıcak ve çekici bir bakışla markanın yeni kimliğini ortaya koyuyor. ZOE, Renault logosunda, farlarda ve koyu renkli camlardaki mavi renk efekti ile bir elektrik motorlu otomobil olarak hemen göze çarpıyor.

Üçüncü nesil KIA Sorento'nun Avrupa tanıtımı
Yeni KIA Optima T-Hybrid fuar otomobili yenilikçi yeni hafif hibrid motorun yeteneklerini sergiliyor
Yeni KIA Sorento'nun Avrupa tanıtımı, 2 Ekim'de Paris Motor Show 2014 fuarında, KIA'nın çok satan B segmenti modelleri Rio ve Venga'nın yenilenen versiyonlarıyla birlikte yapılacak. Bu modellerin yanında standda KIA'nın yeni yakıt tasarrufu sağlayan dizel-elektrik hafif hibrid teknolojisinin ilk kez sergileneceği yeni KIA Optima T-Hibrid konsept de yer alacak
Önceki modelin tarz, kullanışlılık ve teknoloji gibi başarılı yönlerini temel alan yeni KIA Sorento, ayırt edici yeni bir tasarım, lüks iç bölüm ve daha da fazla kullanışlılık ile birlikte daha yüksek düzeyde rafine bir araç sunuyor. Yeni Sorento bazı tasarım öğelerini KIA Cross GT Concept'ten alıyor, örneğin daha geniş "kaplan burnu" tasarımlı ön ızgarası, önden yana uzanan farları ve daha geriye yaslanmış profili.
Yeni Sorento'nun daha aerodinamik profilinin ve derin dalgalara sahip yüzeylerinin altında, Otomobilin üçüncü nesli yolculara belirgin bir şekilde daha yüksek kalitede malzemelere sahip daha lüks bir kabin sunuyor. KIA Sorento'da kolaylık sağlayan çeşitli gelişmiş araç teknolojileri sunulacak, örneğin dört kamerayla aracı park ederken sürücünün manevra yapmasına yardım eden Çevresel Görüş Kamera Sistemi ve uzaktan kumandayla da açılıp kapanabilen Akıllı Elektrikli Bagaj Kapağı.
İkinci nesil Sorento'dan daha uzun, daha geniş ve daha alçak olan ve daha uzun bir dingil mesafesine sahip yeni modelde kabin alanı ve kullanışlılık en yüksek düzeyde. Bagaj hacmi 605 litreye yükseldi. Ayrıca Yeni Sorento modelinde hem beş, hem de yedi koltuklu versiyon alterntifleri sunuluyor.
Yeni Sorento daha güçlü gövde yapısı, süspansiyon ve direksiyon sistemlerindeki geliştirmeler, azaltılan gürültü ve titreşim seviyesi ve uzun dingil mesafesiyle daha başarılı ve konforlu bir sürüş ve kullanım sunacak.
Avrupalı müşteriler için yeni Sorento'da üç motor sunulacak: 2.4L benzinli direkt enjeksiyonlu (GDI) motor ve ayrıca 2.2L ve 2.0L hacmindeki iki turbo dizel motor seçeneği bulunuyor. Sorento satışlarının çoğunluğunu dizel motorların oluşturması bekleniyor.
Yeni Sorento bu yılın sonlarında üretilmeye başlanacak ve Avrupa'da 2015'in ilk yarısında satışa sunulacak.
KIA'nın en büyük aracının yeni versiyonunun yanında, 2014 Paris Otomobil Fuarı ayrıca markanın global olarak en çok satan aracının yeni dönemini de simgeliyor; yenilenmiş KIA Rio. KIA, 2013 yılında dünya çapında 471.000 adet Rio sattı ve B-segmentinde yer alan bu araç ile geçen yılki 56.821 adetlik satışıyla markanın Avrupa'daki en çok satan üç modelinden biri oldu.
Yenilenmiş KIA Rio, müşterilerin çok beğendiği temel özelliklerini korurken hafif görsel bir makyajla yeni bir dış ve iç görünüme kavuşuyor.
Yenilenen Rio'da yeni tasarlanan ön tampon ve sis farları yer alıyor ve ayrıca markanın simgesi "kaplan burnu" tasarımlı ön ızgaranın yenilenmiş bir versiyonu bulunuyor. 15, 16 ve 17 inç çapında sunulan üç yeni alaşım jant tasarımı Rio'nun profilini tazeliyor ve yeni bir arka tampon da dış makyajın tamamlayıcısı oluyor.
Geliştirilen Rio, Avrupa'da son derece verimli, güçleri 70 PS ile 109 PS arasında değişen dört farklı motorla sunulacak ve ön tekerlekten çekişli olarak beş ya da altı vitesli düz ya da dört vitesli otomatik şanzımana sahip olacak. Yenilenen Rio ailesindeki tüm motorlar KIA'nın yakıt tüketimini azaltan ikinci nesil Start/Stop (ISG) teknolojileriyle sunuluyor.
KIA Rio hatchback Avrupa için KIA'nın Kore'deki Sohari fabrikasında üretiliyor. Yenilenen KIA Rio'nun Avrupa'da 2015'in ilk çeyreğinde pazara sunulması bekleniyor.
KIA, pazara sunulmasından beş yıl sonra Paris'te yenilenmiş bir KIA Venga modeli de sunuyor. Markanın çok satan kompakt MPV'si Avrupa'da Avrupalı müşteriler için tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. KIA'nın çok satan modellerinden biri olarak 2009 yılınddan bu yana 150.000 adedi aşan bir satışa ulaştı ve 2013 yılında da 29.000 adet Avrupalı müşteriye ulaştı.
Yenilenen Venga, Avrupalı sürücülerin beklediği kullanışlılık, çok yönlülük ve dayanıklılığı sunmaya devam ediyor ama artık yeni bir ön ve arka görünüme, daha kaliteli bir kabine, yeni alaşım jantlara ve genişletilen donanım yelpazesine sahip.
Frankfurt'ta bulunan KIA’nın Avrupa tasarım ekibi, Venga'ya yeniden tasarlanmış bir “kaplan burnu” tasarımlı ön ızgara yerleştirdiler. Yeni ön ızgarada eskisine göre birleşik sis farları ve LED gündüz farları da konumlandırılmış ve tasarımı ön plana çıkarılmış. Arkada, yatay krom kaplamalar, LED ampullere sahip yeni arka farlarla birlikte yer alıyor. Yeni tasarlanmış daha büyük (16” ve 17”) alaşım jantlar da sunuluyor.
Yenilenen Venga, güçleri 75 PS ile 128 PS arasında değişen 1.4L ve 1.6L benzinli ve dizel motorlarla sunulmaya devam edilecek ve bu motorlarla beş ya da altı vitesli düz ya da dört vitesli otomatik şanzımanlarla ön tekerleklere iletilecek.
Sadece KIA'nın Slovakya'daki Zilina fabrikasında üretilen yenilenen Venga'nın Avrupa'da 2015 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulması bekleniyor.
KIA, bu yılın başlarında Cenevre Otomobil Fuarında sergilediği yenilikçi yeni hafif hibrid motorunun, markanın Avrupa Ar-Ge merkezi tarafından gelecekteki KIA modellerinde kullanım için geliştirilen ilk pratik uygulamasını sunacak. Sadece fuarda sergilenmek üzere üretilen KIA Optima T-Hybrid (turbo hibrid) KIA'nın yeni hafif hibrid motor sisteminin ilk uygulaması ve ilk kez sergileniyor.
T-Hybrid konsept modelin mevcut 1.7 litre CRDi turbo dizel motoruyla birlikte, 48 Voltluk kurşun-karbon akü paketinden gücünü alan küçük bir elektrik motoru bulunuyor. Yeni motor sistemi Optima T-Hybrid'in düşük hızlarda ve sabit hızda sadece elektrikli olarak kullanılmasına olanak tanıyor ve yavaşlama/frenleme sırasında da akü paketi şarj ediliyor.
KIA'nın hafif hibrid motor sistemi için kurşun-karbon aküler seçildi çünkü lityum-iyon akülerin aksine aktif bir soğutma gerektirmiyorlar ve akünün ömrünün sonunda geri dönüşümü daha kolay gerçekleşiyor.
Araçta sıfır atıklı bir start/stop sistemi bulunuyor ve yeni bir kayışla çalıştırılan marş motoru/jeneratör, geleneksel alternatörün yerini alıyor ve bu sayede motor neredeyse hiçbir ses ya da titreşim olmadan çalışabiliyor. Bu motorun Optima'ya yerleştirilmesi mühendislerin daha küçük bir araç aküsü ve marş motoru kullanabilmesine olanak tanıdı ve böylece ağırlık dağılımı ile kullanım özellikleri iyileştirildi.
Bu sistem ayrıca CRDi motoruna geleneksel turboya ek olarak yenilikçi elektrikli bir kompresörün eklenebilmesine olanak tanıyor ve bu da düşük devirlerdeki torku ve motor tepkisini iyileştiriyor.
Yeni T-Hybrid motor sistemi KIA müşterilerine daha iyi performans ve daha düşük kullanım maliyeti sunacak ve aynı zamanda bu teknolojiye sahip KIA modellerinin fiyatının uygun bir düzeyde kalmasını sağlayacak.
Daha henüz geliştirme aşamasında olan yeni motor sistemi ve Optima T-Hybrid fuar otomobilindeki uygulamasıyla ilgili hiçbir performans ya da yakıt tüketimi rakamı bulunmuyor. Ama KIA'nın mühendisleri yeni motor sisteminin uygulanabileceği modellerde CO2 salınımında önemli bir azalma ve yüzde 15 ila 20 güç artışı hedefliyorlar. Şu anda Optima’nın  136 PS gücündeki 1.7L dizel motoru 128 gr/km CO2 salınımına sahip (ISG stop-start ve manuel bir şanzımanla).
KIA Optima T-Hybrid fuar otomobilinin seri üretimiyle ilgili planlar henüz netleşmedi. Ancak T-Hybrid motor sisteminin gelecekteki yeni KIA modellerinde kullanılması düşünülüyor.


Jeep Renegade ekimde Türkiye'de
Jeep Marka Direktörü Karacan: "Ülkemizdeki Jeep satışlarının büyük bölümünü oluşturacak Renegade için yılsonu satış hedefimiz 600. Renegade'i Türkiye'de 75 bin 250 liradan başlayan fiyatla satışa sunacağız"
"Ağustos ayından itibaren satışına başladığımız Cherokee ve  ekim ayı itibarıyla pazara girecek Renegade ile yılsonunda bin 880 satış  gerçekleştirerek 2013'e göre satışlarımızı yüzde 100 artıracağız"                     
Jeep markasının küçük SUV segmentinde yer alan ilk  modeli olan Renegade, ekim ayında Türkiye'de satışa sunulacak. Jeep'ten yapılan açıklamaya göre, Tofaş çatısı altındaki markalardan  Jeep, Renegade ile ürün gamını tamamlıyor. Yüzünü ilk kez "84. Uluslararası  Cenevre Otomobil Fuarı"nda gösteren Jeep Renegade, ekim ayında Türkiye pazarına  girmeye hazırlanıyor.  


Ford Mustang'ın 50. yılı
İKOD'un organize edeceği etkinlikte, 50 Mustang kullancısı bir araya gelerek konvoy oluşturacak
Ford Mustang'ın 50. yılı nedeniyle İstanbul Klasik  Otomobilciler Derneği'nin (İKOD) organize edeceği etkinlikte 50 Mustang  kullanıcısı bir araya gelerek, Formula 1 İstanbul Park pisti ve Bağdat  Caddesi'nde konvoy oluşturacak.
Dernekten yapılan açıklamaya göre, 14 Eylül Pazar günkü etkinlik  programında ayrıca Mustang'ın logosunda yer alan atlar da Mustang'ların yanında  hazır bulunacak. Diğer marka klasik araçlar ise Mustang konvoyunun arkasında yer  alarak, 50. yıl kutlamasına destek verecek.
İlk kez 9 Mart 1964'te piyasaya çıkarılan Mustang, Amerika'da Michigan  Dearborn'daki tesislerde üretilmeye başlandı ve günümüze kadar kullanılmaya devam  ediyor.


PHEV Konsept S görücüye çıktı
Mitsubishi Motors Outlander PHEV Konsept S ile Paris Motor Show 2014’de
Dünyanın ilk plug-in hibrit 4x4 aracı olan Mitsubishi Outlander PHEV, özel Konsept-S paketi ile Paris Motor Show 2014’te otomobil tutkunlarıyla buluşuyor.
Paris Motor Show 2012’ye dünyanın ilk plug-in hibrit 4x4 aracı olan Mitsubishi Outlander PHEV ile katılan ve büyük ilgi gören Mitsubishi Motors, bu sene de “sportif ve sofistike” temasıyla geliştirilen Outlander ailesinin yeni üyesi Outlander PHEV Konsept-S ile ziyaretçilerini büyülemeye hazırlanıyor.
Mitsubishi Outlander PHEV’in özel Konsept-S paketi, genişletilen iç dizaynıyla benzersiz bir sürüş keyfi yaşatırken, zarif dış tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Saf EV, seri hibrit ve paralel hibrit olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunan Outlander PHEV, birinci sınıf güvenlik sistemi, eşsiz çift motor özelliği ve çoklu şarj seçenekleriyle de sınıfında fark yaratıyor.


Mercedes-AMG GT piyasada
Mercedes-Benz çatısı altındaki performans markası AMG’nin, tamamını kendi bünyesinde geliştirerek ürettiği ikinci spor otomobil modeli Mercedes-AMG GT dünyaya tanıtıldı.
1950’li yılların efsanevi "martı kanat" Mercedes-Benz 300 SL modelinin yeniden yorumlanması ile ortaya çıkan Mercedes-Benz SLS AMG’den sonra AMG tarafından geliştirilen ikinci spor otomobil Mercedes-AMG GT, hem tasarımı hem de iki ayrı motor seçeneği ile spor otomobil severlerin beğenisine sunuldu.
Mercedes AMG GP pilotu Nico Rosberg ve 5 şampiyonluk ile Deutsche Tourenwagen Masters'ın (DTM) en çok kazanan pilotu Bernd Schneider’in de katıldığı etkinlik, AMG’nin merkezi Affalterbach tesislerinde düzenlendi.
Mercedes'ten yapılan açıklamada, motoru ön kaputa yerleştirilen Mercedes-AMG GT'nin alüminyüm gövdeye sahip olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

Honda Civic Sedan alanlar ödemeye Şubat 2015’te başlıyor
Executive donanım seçeneğiyle daha lüks ve başlangıç seviyesinden itibaren sunulan 5 inçlik Türkçe bilgi ekranı i-MID ile artık daha teknolojik olan Honda Civic Sedan’a özel Eylül kampanyası ile ödemeler 4 ay ötelenebiliyor.
1-30 Eylül tarihleri arasında geçerli olan kampanya kapsamında cazip faiz oranları da sunuluyor.
Yeni sportif ön ızgara ve jantlar, anahtarsız giriş ve çalıştırma, Türkçe bilgi ekranı i-MID, deri koltuklar, eller serbest telefon ve lastik basınç ikazı gibi yeni özelliklere kavuşan Honda Civic Sedan, 1-30 Eylül tarihleri arasında cazip ödeme koşulları sunuyor. Eylül kampanyası kapsamında tüm Honda Civic Sedan modellerinde 18 ay vadede 30 bin TL için yüzde 0,78 faiz oranı uygulanırken isteyen Honda severler ödemelerine Şubat 2015’te başlayabiliyor.


Audi’ye 2014’te ödül yağmuru!
Audi, 2014 yılının 8 ayında, inovatif teknolojisi, yeni ürünleri ve üretim felsefesi nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde prestijli ödüllere layık görüldü
0Sitene Ekle
Audi’ye 2014’te ödül yağmuru!
Audi, 2014 yılının 8 ayında, inovatif teknolojisi, yeni ürünleri ve üretim felsefesi nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde prestijli ödüllere layık görüldü


Almanya’nın en sürdürülebilir şirketi
Almanya’da Facit Research tarafından yapılan araştırmada, Audi ülkenin en sürdürülebilir şirketi seçildi. Alman tüketicilerin fikirleri alınarak hazırlanan araştırmada, Audi’nin çevresel, ekonomik sorumluluk alanları ve sürdürülebilirlik alanında çalışmaları dikkate alındı.
Uzakdoğu’dan iki büyük ödül,   
Kore’nin en saygın gazetelerinden DongA Ilbo tarafından yapılan okur anketinde, Audi “En İyi Otomobil Markası” seçildi. Gazete, Audi’nin yenilikçi pazarlama stratejisi ve ülke pazarındaki yüksek satış başarı nedeniyle bu ödüle layık görüldüğünü yazdı. Çin’de J.D Power Asia Pasific’in yaptığı müşteri memnuniyeti araştırmasında da Audi birinci oldu. Araştırma, 2012-2013 yılında yeni araç sahibi olan 45 farklı kentten 17 bin kişiyle yapıldı.
Teknoloji ile bir adım önde!
Almanya’da yayınlanan CHIP ve AMS dergilerinin 42 bin okuyucusunun katılımıyla düzenlediği “Connectivity Awards” ödüllerinde Audi, navigasyon, telefon entegrasyonu, ses sistemi ve muti-medya/eğlence kategorilerinde sınıfının en iyi markası seçildi. Audi bu ödüle, MMI Navigation Plus, Audi Phone Box, S3’teki Bang &Olufsen Ses Sistemi ve LTE Wi-Fi sistemiyle layık görüldü.
En İyi Cabrio: A3 Cabrio
İngiltere’de verilen Auto Express Ödülleri’nde A3 Cabriolet 1.4 TFSI “En iyi Cabrio Araç” ve A6 2.0 TDI Ultra da “En iyi Executive (Yönetici) Aracı” seçildi.


KIA Motors'dan Meksika'da dev yatırım
KIA Motors, Meksika’da üretim fabrikası kurmak için 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzaladı.
KIA Motors Corporation, 28 Ağustos tarihinde Nuevo León eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan Monterrey’de son teknoloji bir üretim fabrikası inşa etmek için Meksika hükümetiyle bir yatırım anlaşması imzaladığını duyurdu.  
Yatırım anlaşmasına ait imza töreni, 27 Ağustos tarihinde Meksika’daki Elektrik Federal Komisyonu Teknoloji Müzesi’nde (MUTEC) gerçekleşti. KIA Motors Corp. Başkan Yardımcısı Hank Lee öncülüğünde KIA Motors üst yöneticilerinden oluşan bir heyet ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto ve Nuevo León eyaleti valisi Rodrigo Medina de la Cruz’un da aralarında bulunduğu Meksika hükümeti ileri gelenleri de törene katıldı.
KIA Motors Meksika fabrikası inşaatının 2014 yılı Eylül ayı sonunda başlaması planlanırken, 2016 yılının ilk yarısında tamamlanması ve yıllık 300.000 araç üretim kapasitesi ile yola devam etmesi hedefleniyor. Böylece Kore’deki fabrikalarında üretilen 1,69 milyon araç ve denizaşırı fabrikalarda üretilen 1,68 milyon araç dahil olmak üzere KIA, toplam global üretim kapasitesini 3,37 milyon araca yükseltmeyi amaçlıyor. KIA yeni fabrikasında henüz kesinleşmemiş bir dizi kompakt sınıf araç üretmeyi de planlıyor.
KIA Motors’un yaptığı yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım ile kurulacak olan ileri derecede otomatikleştirilmiş üretim fabrikası ve birçok tedarikçi şirketin de bulunduğu tesislerin 500 hektarlık bir alanı kaplaması bekleniyor.
Dünyanın son yıllardaki en hızlı büyüyen Otomobil üreticilerinden biri olan KIA Motors Corporation, markanın gelecekteki büyümesini garanti altına almak için denizaşırı piyasalara da giriş yapabileceği fırsatları değerlendiriyor .
Koreli otomotiv üreticilerinin rekabetçi bir şekilde Meksika piyasasına giriş yapabilmesi için; Meksika’nın Kore’den ithal edilen araçlarda yüksek vergi uygulaması nedeniyle yerel üretim tesisi oluşturması önemli bir yere sahipti. Ayrıca, Meksika yetenekli işgücü ve yaklaşık 40 ülkeyle olan çeşitli serbest ticaret anlaşmalarıyla (NAFTA gibi) bilinmektedir.
Ayrıca KIA, Meksika fabrikasının stratejik konumu sayesinde global tedarik sorunlarıyla mücadelede önemli bir rol oynamasını beklemektedir. Yani ABD’ye yakınlığı sayesinde, KIA markasının Amerika marketindeki çarpıcı büyümesinden dolayı artan parça tedarik sıkıntısının daha iyi bir şekilde üstesinden gelecektir. Ayrıca KIA fabrikayı, tüm Orta ve Güney Amerika bölgesinde markanın satışlarını güçlendirmek için bir tesis olarak kullanmayı planlamaktadır. Bunu da KIA’nın diğer denizaşırı fabrikalarındaki stokları dünyanın diğer bölgelerindeki stok sıkıntısını gidermek için kullanarak yapmayı planlamaktadır.
KIA Motors Corp. Başkan Yardımcısı Hyoung-Keun (Hank) Lee şunları söyledi: “KIA Motors çalışanları olarak hepimiz, Meksika’daki ilk üretim fabrikamızın duyurulmasıyla birlikte marka için yeni bir çağın açılmasından gurur duyuyoruz. Meksika’da endüstri lideri tasarımı ve yüksek teknoloji elverişliliği ve müşterilerin KIA’dan beklediği güvenlik özellikleriyle hem Nuevo León eyaletinin ekonomik gelişmesine hem de Meksika otomotiv endüstrisinin geleceğine önemli katkılar sağlayarak, burada Meksika’da birinci sınıf kalitede araçlar üretmeye kendimiz adamış bulunmaktayız.”.


En Güvenilir Otomobiller’ listesinde
Mitsubishi Motors’un keyifli sürüşü uygun fiyata sunan modeli Lancer, Amerikan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün ‘En Güvenli Otomobiller’ listesine girdi.
Türkiye’de Temsa Motorlu Araçlar’ın distribütörlüğünü yaptığı Japon devi Mitsubishi’nin ‘aile Otomobili’ Lancer, dünyanın önde gelen araştırma ve inceleme platformlarından Otoyol Güvenliği Enstitüsü’nün (IIHS) ‘En Güvenilir Otomobiller’ listesinde yer aldı.
Mitsubishi Lancer, güvenlik testlerinden tam not aldı
Güvenlik araştırmaları konusunda dünyada önemli bir yere sahip ABD merkezli Enstitü’nün Mitsubishi Lancer’ı tabi tuttuğu testler arasında, bölgesel kritik hasar ve dayanıklılık testi olarak tanımlanabilen ‘Küçük Nokta Çarpışma Testi’ de var. Küçük Nokta Çarpışma Testi bir aracın ön köşesinin bir başka araçla, bir elektrik direği veya bir ağaçla çarpışması sonucu alınan hasarın tehlike ve hayati risk analizinin yapılması için uygulanan bir otomobil güvenlik testi. IIHS’nin uyguladığı çarpışma testinden geçebilmek için araçların almaları gereken not kesinlikle ‘iyi’ veya ‘kabul edilir’ olmak zorunda.
Mitsubishi Lancer’ın yanı sıra ASX ve Outlander’ın da başarıyla geçtiği ‘Küçük Nokta Çarpışma Testi’ otoriteler tarafından “Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) uyguladığı ‘Kafa Kafaya Çarpışma’ ve IIHS’nin uzun süredir uyguladığı ‘Orta Nokta’ testinden daha zor olarak değerlendiriliyor.
Don Swearingen: “Yeni Lancer, ekonomik, güvenli, yüksek performanslı“
Mitsubishi Motors Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Don Swearingen, Mitsubishi Lancer’ın elde ettiği başarıyla ilgili olarak, “Oldukça popüler Mitsubishi Lancer modelimizin bir kez daha Otoyol Güvenliği sigorta Enstitüsü tarafından ‘En Güvenli Otomobiller’ listesine dahil edildiğini görmek bizi mutlu etti. Lancer, uygun fiyatıyla, yüksek performansı ve güvenlik seviyesiyle, yakıt ekonomisi ve diğer pek çok standart özelliğiyle dikkat çeken çok yönlü bir kompakt spor sedan” şeklinde konuştu.


Hyundai i20 artık daha sportif
Geçtiğimiz ay yeni nesil beş kapılı hatchback i20’nin ilk fotoğraflarını gösteren Hyundai, şimdi de modelin en sportif üç kapılı versiyonunu ortaya çıkardı.
İlk çizim fotoğraflarından da anlaşılacağı üzere, eskisine göre çok daha dinamik bir görüntüye kavuşan Hyundai i20 Coupe, özellikle genç kullanıcıları gözüne kestirecek. Yeni nesil i20 ailesinin en yeni üyesi olan üç kapılı model, sportif tasarımıyla dikkat çekmeye hazırlanıyor. Hyundai’nin Almanya, Rüsselsheim’daki tasarım stüdyolarında dizayn edilen Yeni i20 Coupe, İzmit’teki Hyundai Assan Fabrikası’nda beş kapılı kardeşiyle birlikte üretilerek tüm Avrupa’ya ihraç edilecek.
Hyundai’nin Avrupa’daki gelişimini simgeleyen Yeni i20, böylelikle hem ailelere, hem de spor otomobilleri benimseyen genç kullanıcılara farklı duygularla hitap edecek. Beş kapılı versiyonda sunduğu üstün kaliteyi i20 Coupe’de de sağlayan Hyundai, pratik kullanım ile eğlenceli sürüş özelliklerini bir araya getiriyor. Kendine özgü sportif bir karaktere sahip olan araç şık tasarımıyla da ayrıcalıklı tarzını perçinleyecek.


Renault ve Dacia'da Eylül ayında çok cazip fırsatlar
Renault, Eylül ayında yepyeni bir otomobil sahibi olmak isteyenlere çok cazip fırsat ve seçenekler sunuyor.
Renault’ya özel bir taşıt kredisi olan Renault Plan ile müşteriler, araç kiralar gibi kolay ve klasik bir krediye göre çok düşük taksitlerle borcunu ödeyebiliyor. Tüm binek Otomobillerde geçerli olan kampanya kapsamında Cilo HB 399TL’den başlayan, Megane HB 499TL’den başlayan aylık taksitlerle tüketiciye sunuluyor.
Bu kampanya dışında ise Renault binek modellerinde 48.000TL’ye 24 aya kadar vadelerde yüzde 0.79, 24 ayın üzerindeki vadelerde ise yüzde 0.89 faiz oranı ile ayrıca bir kampanya sunuluyor. Bu kampanyadan kredi koruma sigortası olan Maxxi Korumalı olarak faydalanan müşteriler 24 aya kadar %0,69, 24 ayı geçen vadelerde ise %0,79 kredi ile otomobillerine sahip olabiliyorlar.
Ayrıca Eylül ayında nakit alım indirimleri de bulunuyor. Clio HB’de 2.500TL, Symbol ve Clio Sport Tourer’da 1.000TL, Captur’de 4.000 TL, Megane HB ve Megane Sport Tourer’da ve diğer Renault binek modellerde 2.500 TL tutarında indirimler bulunuyor. Bu indirimlerle; Clio HB 37.650TL, Mégane HB 47.500TL, Fluence 57.900TL, Symbol 37.050TL, Captur 54.050TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
Eylül ayında Megane HB 1.5dCi 90bg Touch versiyonu ise 57.500TL özel fiyat ile müşterinin beğenisine sunuluyor.
Diğer yandan Kangoo, Master ve Trafic modellerinde “Ticari Araçlara Özel Kampanya” avantajı bulunuyor. Bu kampanya ile 66.000TL kredi tutarı ve maksimum 48 ay vade seçeneği ile yüzde 1.05 faiz oranı sunuluyor. Bu kampanyadan kredi koruma sigortası olan Maxxi Korumalı olarak faydalanan müşteriler ise 48 aya kadar 0,93 kredi ile araçlarına sahip olabiliyorlar. Ticari araç müşterileri de Eylül ayından itibaren Renault Plan dahilinde finansman kredisi kullanabiliyor.
Dacia’da, Eylül ayında birbirinden cazip ödeme seçenekleri bulunuyor. Dacia, müşterilerine uygun aylık ödeme planı, uygun vade seçenekleri ve cazip indirimlerle yepyeni bir otomobil sahibi olma fırsatı sunuyor.
Dacia’da bu ay Dokker ve Dokker Van modelleri için 48.000TL’ye 24 aya kadar vadelerde yüzde 0.79, 24 ayın üzerindeki vadelerde ise yüzde 0.89 faiz oranı ile finansman kampanyası sunuluyor. Bu kampanyadan kredi koruma sigortası olan Maxxi Korumalı olarak faydalanan müşteriler 24 aya kadar %0,69, 24 ayı geçen vadelerde ise %0,79 kredi ile otomobillerine sahip olabiliyorlar. Finansman kampanyasından yararlanmayan müşterilerimiz için ise Eylül ayında Dokker Van’da 750 TL, Dokker Combi’de ise var olan 2.000 TL nakit alım desteği bulunuyor.
Uygun aylık taksit ve vade oranlarının dışında, tüm Dacia modelleri Eylül ayında indirimli fiyatlarla tüketicinin beğenisine sunuluyor. Bu indirimlerle Dacia modellerinin başlangıç fiyatları; Sandero 34.100TL, Logan MCV 37.050TL, Duster 42.900TL, Lodgy 48.850TL, Dokker Combi 34.100TL, Dokker Van ise 32.950TL.


Otomotiv pazarı daraldı
Otomotiv pazarında, bu yılın başındaki kredi düzenlemeleri ile döviz ve faiz artışlarına bağlı olarak başlayan daralma, Ağustos ayında da etkisini gösterdi.
Otomotiv Distribütörleri Dörneği'nin (ODD) verilerine göre, Ağustos ayında toplam pazar yüzde 7.5 daralarak 60 bin 199 adete geriledi. Bu dönemde, Otomobil pazarındaki daralma yüzde 12.6'yı buldu ve 45 bin 131 adete indi. Buna karşılık hafif ticari araç pazarı yüzde 12.2 büyüyerek 15 bin 68 adete çıktı.
Bu verilerin de eklenmesiyle, otomotiv pazarında yılın ilk 8 ayındaki daralma yüzde 21.5 düzeyinde gerçekleşti ve toplam satışlar, 123 bin 875 adeti yerli, 283 bin 92 adeti ithal olmak üzere 406 bin 967 adete düştü.
Bu dönem içinde otomobil satışları yüzde 20.5 düşüşle 317 bin 506 adete ve hafif ticari araç satışları da yüzde 24.8 azalarak 89 bin 461 adete geriledi.

BÜYÜK MOTORLULARIN SATIŞLARI ETKİLENMEDİ
ODD verilerine göre, yılın ilk sekiz ayında küçük motorlu araçların satışlarında büyük düşüşler yaşanırken, büyük hacimli motorlara sahip araçlarının satışlarındaki daralma sınırlı kaldı.
Buna göre, yılın ilk sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, 1600cc altındaki otomobil satışlarında yüzde 19.70 ve 1600-2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında yüzde 37.60 daralma olurken, 2000cc üstü otomobillerdeki daralma yüzde 2.35 düzeyinde kaldı.

DİZEL VE OTOMATİK ARABALAR YÜKSELİŞTE
Bu dönemde otomobil pazarında ortalama emisyon değerlerine göre en yüksek paya yüzde 39.51 oranıyla kilometre başına 100-120 gram emisyona neden olan otomobiller 125,444 adet ile sahip oldu.
Yılın ilk sekiz ayında dizel otomobil ve otomatik şanzımana yönelim sürdü ve bu otomobillerin toplam satışlarıdaki payı yüzde 62.62’ye, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı da yüzde 45.76’ya yükseldi.
Yılın ilk sekiz ayında en büyük düşüş elektrikli otomobillerde yaşandı. Bu dönemde 85 kW gücündeki elektrikli otomobillerin satışı yüzde 44.83 düşüşle 16 adete düşerken, 2 adet de 121 kW gücündeki otomobil satıldı.

DÜŞÜK VERGİLİ ARAÇLAR REVAÇTA
2014 yılı ilk sekiz ayında otomobil pazarı segmentinin yüzde 83.25’i, vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre en yüksek satış adetine yüzde 52.18 pay ile C segmenti, kasa tiplerine göre ise en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 47.85 pay ile yine sedan otomobiller oldu.
ODD değerlendirmesinde satışlardaki gerilemelere neden olarak; 2014 yılı ilk sekiz ayında kur ve faiz oranlarındaki yükselişler, otomobil ÖTV oranlarındaki artış, BDDK’nın kredi işlemlerine yönelik getirdiği sınırlamalar, özel sektör yatırımlarındaki yavaşlama gösterildi.

YILLIK PAZAR TAHMİNİ 25 BİN ARTIRILDI
Değerlendirmede, 2014 yılının son dört ayında, içinde bulunulan seçim süreci, makro ihtiyati tedbirler, Merkez Bankası'nın sıkı para politikası, jeopolitik gelişmeler ve ABD ve Avrupa Merkez Bankaları para politikalarının satışlar üzerinde etkili olacağı belirtildi,
Değerlendirmede yıllık otomotiv sektörü toplam pazarı için öngörüler de, Temmuz ayındaki 650-700 bin adet düzeyinden, 25 bin artışla 675-725 bin adete yükseltildi.


Eylül ayında kaçırılmayacak fırsatlar KIA’da
KIA, bu ay çok özel bir kampanyaya imza atarak tüm binek ve ticari araç modellerinde kaçırılmayacak fırsatları müşterilerine sunuyor.
Binek araçlarda 7.200 TL’ye, ticari araçlarda ise 5.938 TL’ye varan indirimler Eylül ayını KIA almak için tam bir fırsat ayına dönüştürüyor.
KIA’nın Türkiye’de en çok sattığı ürün olan Sportage, 2014 yılı başında daha şık ve daha çekici yeni yüzüne kavuştu. Yüksek standart donanımı ile Sportage, Eylül ayı boyunca 63.500 TL’lik fiyatıyla KIA Yetkili Satıcıları’nda yer alıyor.
Euro NCAP değerlendirmesinden aldığı 5 yıldız ile sınıfında öne çıkan Rio modeli ise bu aya özel 38.400 TL’den başlayan fiyatlarla müşterileriyle buluşuyor.
Şık tasarımı, yenilikçi teknolojik özellikleri ve yüksek donanım seviyesiyle KIA’nın C-segmentindeki gözdesi olan cee’d modeli 53.500 TL’den başlayan fiyatlarla sahiplerini bekliyor.
KIA’nın 1.25L benzinli motoruyla ekonomik bir kullanım sunan küçük segmentteki aracı Picanto ise, 36.300 TL’den başlayan Eylül ayı fiyatlarıyla satışa sunuluyor.
130 PS gücündeki 2.5L dizel motoru ve 6 ileri düz vitesiyle KIA’nın hafif ticari aracı K2500, Eylül ayına özel 41.700 TL’den başlayan fiyatlarla KIA Yetkili Satıcıları’nda müşterilerini bekliyor.

 

Araç Radyatör Petek Temizleme, Araç Radyatör Petek Temizliği, Araç Radyatör Petek Temizleme Makinası, Araç Radyatör Petek Temizleme, Araç Radyatör Petek Temizliği, Araç Radyatör Petek Temizleme Makinası

 
OTO RADYATÖR TEMİZLEME: Home
Firma Rehberi