FEDERAL OTO KALORİFER RADYATÖR TEMİZLEME MAKİNASI

ARAÇ RADYATÖR TEMİZLEME

Otomobil Sektöründen Temmuz Ayı Haberleri

e-Posta Yazdır PDF

 

Otomotivde ikinci ele ilgi sürüyor

Otomotiv sektörü yılın ilk yarısında yüzde 25 oranında daralırken, ikinci el araç satışları geçen yıla oranla sınırlı da olsa arttı
Otomol  Satış ve Satınalma Direktörü Melih Mutlu: "Yeni Otomobil pazarıyla ikinci  el otomobil pazarında bu iki bayram arasında hareketlenmenin artacağını ve  insanların ertelenen taleplerini bu aralıkta, yaz ortasında gerçekleştireceğini  düşünüyorum" - DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan  İncekara: "Yıl sonunda el değiştiren araç sayısında yüzde 6-7'lik bir  artış bekliyorum. 3,6 milyon civarında da toplam ikinci el satış adedi  gerçekleşir diye tahmin ediyorum"

Otomotiv sektörü yılın ilk yarısında  yüzde 25 oranında daralırken, ikinci el araç satışları geçen yıla oranla sınırlı  da olsa arttı.

Sıfır otomobil pazarı, kurdaki oynaklık, ÖTV ve kredi sınırlandırması  gibi düzenlemelerinin de etkisiyle irtifa kaybını sürdürürken, Ramazan Bayramı  öncesi ikinci el otomobil satışlarında hareketliliğin daha da artması bekleniyor.

Otomol Satış ve Satınalma Direktörü Melih Mutlu, AA muhabirine  otomotivde ikinci el piyasalarında yaşanan gelişmeleri ve bayram öncesi durumu  değerlendirdi.

İkinci el otomobile olan ilginin bu yıl da artarak devam ettiğini  belirten Mutlu, "Bizlerin satış oranları 0 araç satışına oranla oldukça fazla.  Bizde sıfır otomobil pazarında görülen yüzde 25'lik yüzde 26'lık bir pazar  daralması olmadı" dedi.

Kilometresi düşük ve fiyat olarak daha cazip durumdaki ikinci  araçların kurdaki dalgalanmadan etkilenmediğini, arz ve talebe göre kendi fiyat  mekanizmasını hareket ettirdiğini anlatan Mutlu, sıfır ve ikinci el araç pazarına  ilişkin şu karşılaştırmaları yaptı:

"İnsanlarda bir miktar kampanya beklentisi var. Bakıyoruz ki  sübvansiyonlar ve finansal yapılardan dolayı çok fazla kampanyalar olacakmış gibi  görünmüyor. Çünkü kur belli bir yere oturdu artık o banttan geri gelmiyor. Ama  bizlerin, ikinci elcilerin maliyetleri kura endeksli değil, sonuçta otomobil  bizde ithal edilmediği, kullanıcılardan alındığı ve satıldığı için bizde kura  bağımlı bir yapı yok.

Biz tamamen araçları alım maliyetlerimize ve takas oranlarımıza göre  fiyatlıyoruz. Bu anlamda şu an bizim fiyatlarımız sıfır otomobil pazarına kıyasla  oldukça uygun. Ama yeni otomobil pazarıyla ikinci el otomobil pazarında bu iki  bayram arasında hareketlenmenin artacağını ve insanların ertelenen taleplerini bu  aralıkta, yaz ortasında gerçekleştireceğini düşünüyorum."

"Ramazanın ikinci haftası içerisinde pazarda yeniden bir  hareketlenme bekliyoruz"

Türkiye'de geçen yıl ortalama 100 bin aracın satışının kurumsal ikinci  el noktalarından gerçekleştiğini anımsatan Mutlu, araç alacakların kurdaki artış  ve MTV düzenlemesi gibi gerekçelerle ikinci el otomobile yöneldiğini söyledi.

Mutlu, "Takasların gerçekleşmemesi ve yeni araç alımı olmamasından  dolayı oyuncular pazarda yeni araç tedarik imkanı bulamadılar. Bununla birlikte  ramazan etkisi, MTV etkisiyle birlikte yaza yaklaştıkça bir miktar daralma oldu.  Fakat biz ramazanın ikinci haftası içerisinde pazarda yeniden bir hareketlenme,  gelişme bekliyoruz" diye konuştu.

Hareketliliğin bayram yaklaştıkça artacağını belirten Mutlu, şöyle  devam etti:

"Ramazan Bayramı'nın biz ikinci el otomobilcilerin satışlarındaki  etkisi oldukça fazla. Genel  alışkanlık ve geçen sene verilerine baktığımızda  satışlarda ortalama yüzde 35-40'lar aralığında bir artış söz konusuydu Ramazan  Bayramı yaklaştıkça. Bu yıl aynı canlılığı bekliyoruz. Zaten insanlar bu sene  ramazanın ilk günlerinin MTV dönemine denk gelmesinden dolayı alımlarını bir  miktar ertelediler. Bunu müşteri taleplerinde görebiliyoruz."

"Fiyatlar aynı bantta seyrediyor"

Merkez Bankası'nın 0,75 baz puanlık faiz indiriminin de sektöre olumlu  etkileri olduğuna değinen Mutlu, "Faiz indiriminin etkilerini gördük ama tabii ki  faizlerdeki bir miktar daha düşüş sektörü çok daha hareketlendirecektir" dedi.

Satışların ve fiyat mekanizmasının daha çok arz ve taleple ilgili  olduğunu söyleyen Mutlu, "Bizdeki satışlar kurdan çok arz talep dengesiyle  alakalı. Otomobillerin şu anda stok adetleri yeterli. Bundan dolayı fiyatlarda  çok büyük bir yükselme yok, aynı bantta seyrediyor. O nedenle bizim fiyatlarımız  piyasa fiyatlarından oldukça makul şu anda" değerlendirmesini yaptı.

"Yeni yasa garanti üstüne garanti getirdi"

Nisan ayı sonunda yürürlüğe giren Yeni Tüketici Yasası'yla tüketicinin  otomotivde garanti üstüne garanti kazandığını anlatan Mutlu, şunları aktardı:

"Getirileri çok fazla. İnsanlar karşılarında kurumsal bir muhatap  görmek istiyorlar. Alım tamamlandıktan sonra da kontakta olacakları, sorunlarını  anlatabilecekleri insanlar arıyorlar. Bu çok doğal. İkinci el araçlarda otomobil  teknolojisinin gelişmesiyle birlikte araçlar o kadar komplike hale geldiler ki,  bazı arızaları tespit etmek ve öngörmek kimi zaman mümkün olamıyor.

Ama bu getirilen garanti uygulaması, güven uygulamasıyla, otomobil  sahibi olacak insanlar artık çok rahat bir şekilde kurumsal yapılardan bu  otomobillerin alışverişini yapabilirler. Sonuç itibariyle dışarıdan alınan  garanti hizmetleriyle birlikte satıcı firmaların verecekleri garantiler  birleştiğinde otomobilleri çok keyifli kullanmak için hiçbir engel kalmıyor."

"Yıl sonunda ikinci el pazarında yüzde 6-7 gibi bir büyüme  bekliyorum"

DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara da ikinci el otomobil  pazarındaki büyümenin hafif tempoda da olsa devam ettiğini söyledi.

Geçen yılın ilk 6 ayındaki satışlarının daha çok 20-30 bin lira  bandındaki araçlarda görüldüğünü ama bu yıl 30-40 bin liralık araçların ön plana  çıktığını aktaran İncekara, "Bu piyasanın artmasının göstergesi olduğu gibi  insanların araç için artık daha fazla para verdiğinin de bir göstergesi. Mesela  geçen sene 60 bin liranın üzerinde araçların satış payı bizde yüzde 13'ten bu  sene yüzde 19'a çıkmış" bilgisini verdi.

 
İncekara, şunları kaydetti:

"Binek segmentideki satışlar geçen seneye oranla yüzde 5 civarında  artmış durumda. Toplam pazarda da yüzde 3'lük bir büyüme var. Bu tabii ilk 2-3 ay  biraz daha fazlaydı çünkü orada yeni araçlardaki ÖTV artışları çok fazla  yansımamıştı ikinci el araçlara, zamanla artık ikinci elde de araçların azalması,  müşterilerin birazcık daha bilinçlenmesiyle orada da birazcık daha yükselme  oldu."

Yıl sonunda ikinci el pazarında yüzde 6-7 gibi bir büyüme rakamına  ulaşılacağı tahminini paylaşan İncekara, "Büyüme biraz düştü ama hala geçen  seneye oranla artış söz konusu. Yıl sonunda da el değiştiren araç sayısında yüzde  6-7'lik bir artış bekliyorum. 3,6 milyon civarında da toplam ikinci el satış  adedi gerçekleşir diye tahmin ediyorum" diye konuştu.

Müşteri fiyatları yüksek buldu

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan otomobil müşterisi Mehmet Alas  ise yaz aylarının gelmesiyle ikinci el otomobilde fiyatların arttığını söyledi.

Kardeşine ikinci el bir otomobil almak için pazar araştırması  yaptığını kaydeden Alas, "Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle ikinci el araçların  fiyatı biraz daha yükseldi. Bunda ÖTV'nin artması ve döviz kurundaki hareketlilik  nedeniyle sıfır araç fiyatlarının yükselmesini etkili buluyorum" yorumunu yaptı.


Mazda, 42 bin aracını geri çağırdı

Japon otomobil markası Mazda'nın Çin'deki üreticisi "China FAW Car Co. Ltd.", arızalı parçalar nedeniyle ülkedeki 42 bin 732 Mazda 6'yı geri çağırdı.

Çin Kalite Gözlem, İzleme ve Karantina İdaresi, geri çağrılan Mazda 6  sedan modellerinin hava yastığı arızası nedeniyle olduğunu ve 29 Mart 2003 ila 30  Nisan 2004 arasında üretilen araçları kapsadığını açıkladı.

Kuruluşun açıklamasında, üretim hatası nedeniyle ön yolcu bölümündeki  hava yastıklarının çarpışma sırasında açılmama riskinin olduğu belirtildi.

Geri çağırma işleminin 20 Temmuz'dan itibaren başlayacağı ve arızalı  parçaların ücretsiz olarak değiştirileceği bildirildi.

BMW 2019'da üretime geçiyor

Otomobil devi BMW, 2019 yılından itibaren Meksika’da üretime geçiyor.

BMW üretim genel müdürü Harald Krüger, Meksika’da kurulacak fabrika için 732 Milyon Euro harcanacağını ve fabrikada 1500 kişi çalışacağını açıkladı.

Meksika’nın San Luis Potosi kenti yakınlarında kurulacak fabrika konusu uzun süredir BMW’de tartışılıyordu. Yetkililer hangi tip BMW’nin Meksika’da üretileceği konusunda bilgi vermezlerken, 150 bin araç kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.

Krüger, "Kuzey ve Güney Amerika BMW grubu için önemli büyüyen pazarlardandır" dedi. BMW'nin sadece Meksika’da geçen yıl 14 bin araç sattığına ve bu rakamın geçen yıla oranla yüzde 18’lik artışı gösterdiğine dikkati çekildi.

BMW gibi Audi ve Mercedes te Meksika’da fabrika kurmak istiyor. Meksika,  Alman araç üreticileri için Amerika pazarına yakın olması ve düşük işçi ücrteleri açısıdna cazip geliyor. Ayrıca Meksika’nın kırkın üzerinde ülke ile serbest pazar anlaşması yapmış olması nedeniyle, birçok pazara gümrüksüz mal sokulabiliyor ve bu sayede döviz dalgalanmalarında denge sağlanabiliyor.

Otomotiv pazarında daralma hız kesmiyor

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 daralarak, 286 bin 861'e geriledi

ODD Genel Koordinatörü Erce: - "Otomobil ÖTV  oranlarındaki artış, BDDK'nın kredi işlemlerine yönelik getirdiği sınırlamalar,  özel sektör yatırımlarındaki yavaşlama, otomotiv pazarında önemli ölçüde  daralmaya yol açmıştır"

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı,  bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,85 daralarak 286  bin 861'e geriledi.

Danimarka bu sistemle donatılacak

Danimarka otobanlara elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurmaya karar verdi.

Enerji Bakanı Rasmus Helveg Petersen , Kopenhag-Arhus şehirleri arasındaki yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta otobanlara 13 şarj istasyonu kurulacağını, sürücülerin bundan böyle araçlarını şarj etmek için otobandan ayrılmak zorunda kalmayacaklarını söyledi. Şarj istasyonlarının E.ON Danmark A/S firması tarafından kurulacağı bildirildi. Şarj istasyonlarının yeni yıla kadar hazır olacağı ve her türlü elektrikli aracın şarj edilebileceğini belirten Enerji Bakanı Rasmus Helveg Petersen, şöyle dedi:

"Karayolları ve bazı firmalar arasında görüşmeler devam ediyor. Kopenhag Arhus şehirleri arasındaki otoban dışında, Güney ve Kuzey Jylland bölgelerindeki otobanlara da şarj istasyonları kurulacak. Karayollarını elektrikli trafik haline getireceğiz. Elektrikli araç kullanmak, bugünün benzinli ve dizel araçlarını kullanmak kadar kolay olacak. Böyle olunca da insanlar elektrikli araçları tercih edecekler. Artık araçların çevreyi kirletmesi önlenecek."

Kadınlara özel "Layd taksi"

Azerbaycan'da sadece kadınlara hizmet veren, şoförlerinin de kadın olduğu taksiler hizmete başladı. Yolcuların konforu için her ayrıntının düşünüldüğü, üzerinde "Hanımlar İçin" yazan Layd taksiler, pembe renkleriyle, Bakü caddelerinde dikkat çekiyor

Azerbaycan'da, sadece kadınlara hizmet  veren, şoförlerinin de kadın olduğu taksiler hizmete başladı.

Bakü'de bir kadın girişimci yıllar önce hayalini kurduğu "kadınlar  için taksi" projesini, çalıştığı şirketin bünyesinde gerçeğe dönüştürdü.

"Lady taksi" projesiyle 20 kadının direksiyon başına geçtiği taksiler,  Bakü sokaklarında sadece kadın ve çocukları için duracak. Taksilere kesinlikle  erkek yolcu alınmayacak.

Yolcuların konforlu güvenli seyahati için kameralı, GPRS cihazlı son  model otomobiler tahsis edildi ve bu taksiler pembe reklamlar, resimler ve  "Hanımlar için" yazısıyla süslendi.

Projenin mimarı Hamide Ahmedova, öğrencilik yıllarında harçlığını  çıkarmak için bir dönem taksi soförlüğü yaptığını, o dönemde sadece bayanlara  hizmet verecek bir taksi şirketi kurmayı hayal ettiğini söyledi.

Daha sonra çalıştığı turizm şirketinin yöneticilerine hayalindeki  projeyi anlattığını, onların da bunu beğendiklerini ifade eden Ahmedova, şimdilik  20 araçtan oluşan bir ekiple işe başladıklarını anlattı.

Kadın şoförlerin özenle seçildiğini ve en az 3 yıl iş tecrübesi  olanları işe aldıklarını dile getiren Ahmedova, şöyle konuştu:

"Şoförlerimiz hepsi profesyonel. Kadın yolcular, kadınların kullandığı  araçta daha güvenli yolculuk yapacak. Kadınları en iyi kadınlar anlar. Araçlara  hiçbir şekilde erkek yolcu almayacağız. En fazla küçük erkek çocukları kabul  edebiliriz. Gelecekte evli çiftler için Aile Taksi projesi hayata geçirmeyi  planlıyoruz. Bu araçlara ise bayanların dışında kimse binemeyecek."

Audi’den fiberglas amortisör

Audi ultra hafiflik üretim felsefesiyle geliştirilen ve çeliğe oranla yüzde 40 daha hafif olan fiberglas amortisörler, 2014 yılının sonuna doğru seri üretim modellerinde kullanacağını açıkladı

Audi mühendisleri tarafından uzun Ar-ge çalışması sonucu geliştirilen ultra hafif amortisörler, fiberglasın şekillendirilmesiyle ve plastik tutkalla (epoxy resin) kaplanmasıyla üretiliyor. Yeşil renkli yeni nesil amortisörler, çelik amortisöre oranla daha kalın olmasına rağmen, daha hafif ve daha güçlü oluyor.

Üst orta segment bir araçta kullanılan bir çelik amörtisör 2,2 kilogram ağırlığında olurken, Audi’nin geliştirdiği fiberglas amortisör, 1.6 kilogram geliyor. Böylece kullanıldığı araçta, yüzde 40 oranında ağırlık tasarrufu elde ediliyor.

Fiberglas amortisörler, araç temizliğinde kullanılan kimyasal maddelerden veya kötü yol koşullarında ortaya çıkan küçük taşlardan da daha az etkileniyor. Audi, üst orta segment modellerinin üretiminde, yeni nesil amörtisörlerin kullanımına 2014 yılı sonuna kadar başlanacağını açıkladı.

Tatil yolunda geniş aileler için ideal

Geniş iç hacmi, yüksek tavanı ve yüksek güvenlik sistemleriyle SEAT Altea XL, kalabalık ailelerin uzun yollarda rahat ve güvenle seyahat etmelerini sağlıyor.

Altea XL, düşük yakıt tüketimi ile konfor, rahatlık ve ekonomiyi buluşturuyor. Güçlü sportif tasarımı, etkileyici yol tutuşu ve kolay kullanım özelliklerini buluşturan Altea XL,  yüksek tavanı, geniş iç hacmi ve çok fonksiyonlu koltukları ile ailelerin tercihi olmaya devam ediyor. Altea XL tam olarak 4.469 cm uzunluğunda ve 532 litre bagaj kapasitesi ile yeterli alan da sunarak, sınıfındaki en geniş otomobillerden biri oluyor.

Sınıfının en verimlisi olan Altea XL,  105 hp gücündeki, 250 Nm gibi etkileyici bir tork değerine ve common-rail sistemiyle donatılmış 1,6 TDI motora sahip. DSG şanzıman seçeneğiyle sunulan araç, 100 kilometrede ortalama 4,9 litre yakıt tüketiyor.  

Yüksek standart ve güvenlik sistemleri
Konu aile olunca, Altea XL yüksek güvenlik sistemleriyle öne çıkıyor. Altea XL’deki I-Tech standart donanım paketinde TCS çekiş kontrollü ABS, EBA (Acil Durum Fren Asistanı), ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü), Lastik Basıncı Uyarısı, Yokuş Kalkış Sistemi ve 6 hava yastığı standart olarak sunuluyor.

Ek olarak 16 inç alaşım jantlar, dönüşe duyarlı ön sis farlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, çift bölgeli otomatik klima, hız sabitleme sistemi, direksiyondan kumandalı radyo /CD / MP3 çalar ve USB girişi, arka koltuklarda Isofix bağlantı noktaları ile elektrikli ön/ arka camlar yer alıyor.

I-tech donanım paketli Altea XL’ler tavsiye edilen 3.500 TL indirim fırsatıyla, 65.400 TL tavsiye edilen kampanyalı anahtar teslim fiyatla sunuluyor.


Modifiye otomobil’ trafiğe çıkamayacak

Özellikle şehir içi trafikte sıkça görülen araçlarla ilgili vatandaş şikâyetleri Emniyet’i harekete geçirdi. EGM’nin emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelgeyle araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son dönemde özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen ‘modifiye araç’larla ilgili yoğun şikâyetler üzerine harekete geçti. EGM, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği özel genelgeyle bu araçların trafikten çekilmesi, para cezası yazılması ve araçlar üzerinde yoğun kontrol yapılmasını istedi, bu araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi.

Duman ve gürültü


EGM’nin genelgesinde, yapılan denetimlerde; özellikle eski modeldeki araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ile lastik ölçülerinde yapılan farklı teknik işlemlerle halen yürürlükteki trafik mevzuatına aykırı olarak kullanılan modifiye araçların trafikte tehlike yaratıklarına dikkat çekildi.
Denetimlerde, modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları yönünde saptamalar yapıldığı belirtilen genelgede, sürücülerin bu tür araçları çevredekileri rahatsız edecek biçimde duman ya da gürültü çıkararak kullandıkları vurgulandı.

Denetim yapılacak
Genelgede, modifiye araç kullanan sürücülerin seyir halindeyken hız, şerit takibi ile şerit değiştirme ve kırmızı ışıkta geçme gibi zorunlu trafik kurallarına uymadıkları belirtildi.
Trafik kurallarına uyulmaması sonucunda modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kazalarına neden olduklarının altı çizilen genelgede, “Yaz mevsiminin gelmesiyle tatil günleri ve özellikle de geceleri bir araya gelerek trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bu tür araçların kullanıldığı yol bölümlerinde gerekli önlemler alınarak denetimler yapılacaktır” ifadesi yer aldı.

‘Cihazlar araçtan sökülür’

EGM’nin özel genelgesinde yapılacak denetimlerde uygulanacak esaslar şöyle açıklandı:
l Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılır. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.
l Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira parave 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Cihazlar araçtan sökülür.
l Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir.
Genelgede, denetimlerin ‘süreklilik’ gösterecek biçimde devam ettirilmesi ve modifiye araçlara yönelik yapılacak denetimlerin başta il emniyet müdürleri olmak üzere tüm sıralı birim amirlerince, ‘önemle’ takip edilmesi istendi.


Fiat'ta temmuz kampanyaları

Fiat, müşterilerine sunduğu kampanyalara temmuz ayında da devam ediyor.
Fiat açıklamasına göre, müşteriler Koç Fiat Kredi'nin desteğiyle  hazırlanan kampanya kapsamında Freemont dışındaki tüm Fiat modellerine 36 bin  liraya 36 ay vadeli yüzde 0,99 faizli kredi imkanıyla sahip olabiliyor. Kampanya kapsamında, Fiat Punto 34 bin 980 lira, yeni Panda 33 bin 900  lira, yeni dokunmatik ekranlı multimedya sistemiyle donatılan Fiat Linea ise 35  bin 300 liradan başlayan fiyatlarla müşterilere sunuluyor. Fiat'ın Temmuz kampanyasında ayrıca,  Beats Edition versiyonu hariç  tüm 500L modellerinde, anahtar teslim fiyatı üzerinden 2 bin 500 lira indirim  sunuluyor. Fiat'ın, sınıfında en büyük ve güvenli SUV aracı kabul edilen  Freemont'ın 2013 modellerine de 2 eşit taksit fırsatıyla 69 bin 900 liraya sahip  olunabiliyor.  Fiat, 2013 model araçları için uyguladığı "Model Yılı Kampanyası"nı da  temmuz ayında indirimlerle sürdürüyor. Bu kapsamda, anahtar teslim fiyatı  üzerinden, yeni Panda modeli 2 bin lira,  Punto 3 bin lira, Bravo 6 bin lira,  Fiat 500, 500C ve 500L modelleri de 4 bin lira, Linea ise 2 bin liraya varan  indirimlerle Otomobil severlerin beğenisine sunuluyor.

Otokar’ın ürettiği gezici kütüphaneler tüm yurda bilgi taşıyor

Otokar’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak için Doruk otobüsleri üzerine tasarladığı gezici kütüphaneler Türkiye’nin farklı şehirlerinde kitapseverlere hizmet ediyor.

Otokar’ın ürettiği gezici kütüphaneler tüm yurda bilgi taşıyor
Koç Topluluğu şirketi Otokar’ın ürettiği 5 yeni Doruk model gezici kütüphane ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren gezici kütüphane sayısı 37’ye yükseldi. Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Sinop ve Uşak’ta hizmet veren gezici kütüphaneler ülkemize bilgi taşımaya devam ediyor.

Yeni eklenen 5 gezici kütüphane için düzenlenen törende konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Bu proje ile amacımız Türkiye genelinde okuma oranını yükseltmek, ulaşılamayan bölgelere günlük yayınları, ünlü yazarların kitaplarını, klasik olarak değer kazanmış kitapları ulaştırarak özellikle çocukların yararlanmasını sağlamak. Yaptığımız araştırmalar özellikle gezici kütüphanelerin her noktaya ulaşabilmesi nedeniyle okuma oranına çok büyük katkı sağladığını gösteriyor. Zengin kültür birikimimizi nicelik ve nitelik olarak güçlendirdiğimiz kütüphanelerimizi binalarla sınırlı bırakmıyoruz, vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Bu amaçla Bakanlığımıza bağlı hizmet vermekte olan mevcut 32 gezici kütüphanemize Otokar marka beş yeni gezici kütüphane daha ekliyoruz. Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Sinop, Uşak illerimizde hizmet verecek bu kütüphanelerin sayısını önümüzdeki yıllarda daha da artıracağız” dedi.


Renault ve Dacia'dan avantajlı kampanyalar

Renault ve Dacia'dan avantajlı kampanya fırsatlarını temmuz ayında müşterilerine sunuyor

DACIA’DA Temmuz AYINDA CAZİP ÖDEME SEÇENEKLERİ!

Dacia’da, Temmuz ayında birbirinden cazip ödeme seçenekleri bulunuyor. Dacia, müşterilerine uygun aylık ödeme planı, uygun vade seçenekleri ve cazip indirimlerle yepyeni bir Otomobil sahibi olma fırsatı sunuyor.

Temmuz ayında Duster 4x2 499TL’den başlayan, Sandero 349TL’den başlayan aylık taksitlerle satışa sunuluyor.

Bu kampanyanın dışında ayrıca Duster 4x2, Sandero ve Dokker Combi modellerinde 48.000TL için 24 aya kadar yüzde 0.79, 24 ayın üzerindeki vadelerde ise yüzde 0,89 faiz oranları ile tüketici, Dacia sahibi olabiliyor.


Uygun aylık taksit ve vade oranlarının dışında, tüm Dacia modelleri Temmuz ayında indirimli fiyatlarla tüketicinin beğenisine sunuluyor. Bu indirimlerle Dacia modellerinin başlangıç fiyatları; Sandero 33.000TL, Logan MCV 33.400TL, Duster 39.300TL, Lodgy 48.250TL, Dokker Combi 34.750TL, Dokker Van ise 33.350TL.


Renault’da Temmuz ayında çok cazip fırsatlar

Renault, Temmuz ayında yepyeni bir otomobil sahibi olmak isteyenlere çok cazip fırsat ve seçenekler sunuyor.

Renault’ya özel bir taşıt kredisi olan Renault Plan ile müşteriler, araç kiralar gibi kolay ve klasik bir krediye göre çok düşük taksitlerle borcunu ödeyebiliyor. Tüm binek otomobillerde geçerli olan kampanya kapsamında Cilo HB 399TL’den başlayan, Megane HB 599TL’den başlayan aylık taksitlerle tüketiciye sunuluyor.

Bu kampanya dışında ise Renault binek modellerinde 48.000TL’ye 24 aya kadar vadelerde yüzde 0.79, 24 ayın üzerindeki vadelerde ise yüzde 0.89 faiz oranı ile ayrıca bir kampanya sunuluyor.

Ayrıca Temmuz ayında cazip indirimler de devam ediyor. Clio ailesinde 1.500TL, Symbolde 1.000TL, Captur’de 6.000 TL ve diğer Renault binek modellerde 2.500 TL tutarında indirimler bulunuyor. Bu indirimlerle; Clio 38.650TL, Mégane HB 49.000TL, Fluence 56.800TL, Symbol 38.950TL, Captur 53.250TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.


Renault-Nissan ittifakı işe yaradı

Renault-Nissan ittifakı, 2013 yılında 2,9 milyar avro sinerji kaydetti. Sinerjiler özellikle satınalma, mekanik ve mühendislikte yüksek şekilde gerçekleşti.

Renault açıklamasına göre, Renault-Nissan ittifakı 2012 yılında 2,69  milyar avroya karşın, 2013 yılında 2,87 milyar avro tutarında rekor sinerji elde  etti. Satınalma, mekanik ve mühendislik, bu ittifak bünyesinde başlıca sinerji  üretim kaynakları olmaya devam ediyor. Geçen yıl, Renault-Nissan Satınalma Organizasyonu (RNPO) tarafından  ortaklaşa yönetilen satınalma faaliyeti 1,36 milyar avro sinerji üretirken, ortak  platform ve aksamlarla ilgili araç mühendisliği 714 milyar avro katkıda bulundu.  Ortak geliştirme ve mekanik organ paylaşımlarının payı ise 525 milyar avro oldu. Sinerjiler, maliyet düşüşlerini, kaçınılan giderleri ve ek gelirleri  temsil ediyor. Bu sinerjiler Renault ve Nissan'ın performans hedeflerini  gerçekleştirmelerini ve müşterilerine mümkün olan en iyi kalite-fiyat oranını  sunmalarını sağlıyor. Açıklamada, ittifak bünyesinde uygulamaya konan modüler yapı sistemi,  Common Module Family (CMF), sürekli artış gösteren bir sinerji kaynağı olarak  tanımlanıyor. CMF, Renault ve Nissan'ın bir takım ortak parça ve aksamlardan  hareketle geniş bir araç gamı üretmelerine olanak verirken, müşterilere de geniş  bir seçenek yelpazesi sunuyor. CMF, "küçük modeller için CMF-A", "ara modeller  için CMF-B" ve "daha büyük modeller için CMF-C/D" olmak üzere üç segmentten  oluşuyor.                 

Nissan, kasım ayında ABD'de Rogue, aralık ayında Japonya'da X-Trail,  şubat 2014'te ise Avrupa pazarında Qashqai olarak CMF C/D bazında geliştirdiği  ilk modellerini satışa sundu. Renault cephesinde ise satışa sunulması planlanan  ilk CMF C/D modeli, 2015 yılında Espace'in yeni versiyonu olacak. İttifak aynı zamanda, 2015 yılında Renault-Nissan'ın Hindistan'daki  Chennai fabrikasında üretilmeye başlayacak olan CMF-A,bazlı ilk modellerini de  2013 yılında geliştirmeye başladı. İttifak Rusya ve Hindistan gibi büyümekte olan  pazarlardaki Renault ve Nissan'ın ortak fabrikalarında da sinerjiler  gerçekleştiriyor.                 Açıklamada verilen bilgilere göre, Renault geçen yıl Duster modelini  İngiltere ve Güney Afrika'da satmaya başladı. Sağdan direksiyonlu versiyon  Hindistan'da Chennai yakınında Oragadam fabrikasında üretiliyor.

Yılık üretim  kapasitesi 400 bin araç olan fabrika üretimini, Renault ve Nissan modelleri  arasında paylaştırıyor. Nissan ise, Renault ile ortağı olan Rusya'nın en büyük Otomobil  üreticisi AVTOVAZ'ın paylaştığı, Rusya'nın Togliatti şehrindeki üretim  kompleksinde üretilen Almera hatchback modelini 2013 yılında ticarileştirmeye  başladı.

"CMF yapısı, sinerjiler konusunda gelecekte de lokomotif rolünü  sürdürecek"  Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault-Nissan BV Direktörü ve  İttifak Başkanlık Yetkili Direktörlerinden Christian Mardrus, CMF modellerinin  geliştirilmesi, satınalma, mühendislik veya mekanik gibi faaliyetlerin bütün  büyük branşlarında sinerjilerin artmasını sağladığını ifade etti.                 

CMF yapısının sinerjiler konusunda gelecekte de lokomotif rolünü  sürdüreceğine inandığını ve 2020 yılına kadar bütün modellerinin yüzde 70'ini  kapsamasını öngördüklerini belirten Mardrus, "İşbirliğimiz sayesinde, tüm dünyada  müşterilerimize Dacia'dan Infiniti'ye kadar geniş bir araç gamı sunabiliyoruz"  dedi.  Aynı zamanda satış ve pazarlama gibi başka alanlarda gerçekleştirilen  sinerjilerden de yararlanan ittifak, 2013 yılında ilaç sanayi firması Merck ve  global bilgisayar hizmetleri alanında çalışan Atos grup ile iki büyük filo  yenileme sözleşmesi imzaladı.                 

Renault ve Nissan'ın, 1 Nisan 2014 tarihinde "mühendislik", "imalat ve  lojistik", "satınalma" ve "insan kaynakları"ndan oluşan dört kilit alanda ortak  direktörlükler kurmasıyla İttifak'ın, 2016 yılına kadar en az 4,3 milyarlık  sinerji gerçekleştirmesi bekleniyor. İttifak'ın sinerjiler gerçekleştirmeye  başladığı 2009 yılında sinerji tutarı ise 1,5 milyar avro olmuştu.

Kemer’de 20 yıldır esnaflık yapan 54 yaşındaki İsa Karol, ralli yarışlarında Türkiye ikincisi oldu. İki yıl boyunca katıldığı yarışlarda 10 kupa kazanan Karol, Kemer için kazanmaya devam edeceğini söyledi.

İki yıl önce yarışlara merak saran İsa Karol, geçen yıl Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Kupaları Yarışması’nda tırmanma kategorisinde ikincilik elde etti. Halen TOSFED Türkiye Tırmanma Şampiyonası etaplarına katılan Karol, yarışmanın ilk ayağı Eskişehir’den Kemer’e birincilik getirdi. İsa Karol, diğer bölgelerde yapılacak yarışları da kazanmak için elinde geleni yapacağını belirtti.

HEDEF BİRİNCİLİK

2012 yılında aldığı Mini Cooper otomobiliyle hız tutkunu olan Karol, ilk olarak TOSFED’ten lisans çıkardı. Karol, daha sonra Pegasus Racing Kulübü’nden kiraladığı aracıyla çeşitli illerde düzenlenen yarışlara katıldı. Türkiye ikinciliği elde eden İsa Karol, 2014 yılı TOSFED Kupaları Yarışması’nda yine büyük başarılara imza atmak için kolları sıvadı. Yarışların ilk ayağının yapıldığı Eskişehir’den birincilikle dönen Karol, sırasıyla Kocaeli, Antalya ve Ankara’da yapılacak yarışlarda mücadele edecek.

20 YILLIK ESNAF

Evli 2 kız çocuğu babası olan Karol, Kemer’de 20 yıldır esnaflık yapıyor. Zeytinlik Market’in işletmecisi olan Karol, hedefinin Avrupa ve dünya şampiyonlukları olduğunu, Kemer için büyük başarılar sağlamak adına elinden geleni yapacağını söyledi. İsa Karol, bu yarışların ardından dinlenmeden 2015 TOSFED için çalışacağını açıkladı.

Ford Otosan İnönü Motor Test Merkezi açıldı

Ford Otosan, Gölcük’ün ardından, ikinci Motor Test Merkezi’ni Eskişehir İnönü Fabrikası’nda açtı.

Türkiye’de 13 litre üzeri motor testleri yapabilen ilk tesis olma özelliğine sahip olan merkezde, Euro 6 normlarını karşılayan Ecotorq motorların geliştirme ve dayanım testleri yapılacak ve global Ford’a da hizmet verilecek.


Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ar-Ge merkezinde 1,300 Ar-Ge mühendisinin görev yaptığına işaret ederek, "Türkiye otomotiv sektörünün en büyük teknoloji ve Ar-Ge üssüne sahibiz" dedi ve ekledi:

"Toplam 436 patent başvurusuyla, Türkiye’nin Ar-Ge devleri arasında yer alıyoruz ve bu sayede sektör liderliğimizi sürdürüyoruz. İstihdam, patent başvurularımız ve projelerimizle Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en büyük Ar-Ge teşkilatı olmakla birlikte Otomobil, orta ve hafif ticari, ağır ticari ve dizel motorların mühendislik merkezi olarak Ford’un da dünyadaki 3’üncü büyük Ar-Ge merkezi olarak çalışıyoruz."

FORD OTOSAN BUGÜNE KADAR 15 MOTOR GELİŞTİRDİ

Bugüne kadar 15 adet motor, bunların farklı versiyonları ile 100’ün üzerinde proje geliştirdiklerini ve 550 binden fazla motor ürettiklerine işaret eden Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurtdışında bu tarz mühendislik hizmeti veren firmalar olmasına karşın, biz büyük bir sorumluluk aldık ve dünya çapında öncü özelliklere sahip bir tesisi ülkemize kazandırdık. Baştan sona, geçmişi başarılarla dolu Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan merkezimizle, ülkemize katma değer sağlamış olduk. Sadece Ford Otosan için değil, Ford’un global projeleri için de çalışacak olan tesisimiz, sektörümüz ve ülkemiz için büyük önem taşıyor. Gölcük fabrikamızdaki Motor Test Merkezimiz;  Automotive Testing Technology International dergisi tarafından 2013 yılının motor test merkezi seçildi."


Avrupa otomobil pazarındaki artış yüzde 6,6

Bu yılın ocak-mayıs döneminde, Türkiye yüzde 25 daralmayla en fazla küçülen pazar olurken, Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 7. ülke konumunda yer aldı

Avrupa otomotiv pazarı, 2014 yılının ilk 5 ayında  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 arttı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil  Üreticileri Birliği'nin (ACEA) mayıs ayı Avrupa otomotiv pazarı verilerine  ilişkin yapılan açıklamaya göre, AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında otomotiv  pazarı 2014 yılı ocak-mayıs döneminde yüzde 6,8 artışla 6 milyon 395 bin 611 adet  seviyesinde gerçekleşti. 2013 yılı aynı dönemde toplam 5 milyon 988 bin 37 adet  satış yapılmıştı.

AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre 2014 yılı ilk beş ayında en  fazla düşüş yüzde 5 ile Hollanda'da, yüzde 3,6 ile İsviçre'de, yüzde 1 ile  Avusturya'da görüldü. Düşüş yaşayan diğer ülkeler Belçika ve  Norveç oldu. Bu  yılın ocak-mayıs döneminde satışlarını en çok artıran ilk üç pazar arasında yüzde  44,3 ile Portekiz, yüzde 33,2 ile İzlanda ve yüzde 30,9 ile Hırvatistan yer aldı.

Avrupa otomotiv pazarı 2014 yılı mayıs ayında ise geçen yılın aynı  ayına göre yüzde 5 büyüdü ve toplam pazar 1 milyon 291 bin 647 adet seviyesinde  gerçekleşti. 2013 yılı mayıs ayında ise 1 milyon 230 bin 113 adet satış olmuştu.

AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında mayıs ayında geçen yılın aynı  ayına göre en fazla düşüş yüzde 6,2 ile Avusturya'da, yüzde 4,7 ile Belçika'da,  yüzde 4,2 ile İsviçre'de ve yüzde 2,6 ile İtalya'da görüldü. 2014 yılı mayıs  ayında geçen yılın aynı ayına göre satışlarını en çok artıran ilk üç pazar yüzde  49,1 ile Romanya,  yüzde 46,9 ile İzlanda ve yüzde 42,9 ile Yunanistan oldu.

2014 yılı ocak-mayıs döneminde, Türkiye yüzde 25 daralmayla en fazla  küçülen pazar olurken, Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 7. ülke konumunda  yer aldı.

Avrupa otomobil pazarındaki artış yüzde 6,6

Avrupa otomobil pazarı 2014 yılı ocak-mayıs döneminde 2013 yılı aynı  dönemine göre yüzde 6,6 arttı ve toplam pazar 5 milyon 619 bin 263 adet  seviyesine ulaştı. 2013 yılı aynı dönemde ise 5 milyon 273 bin 214 adet satış  gerçekleşmişti.

AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre bu yılın ilk 5 ayında geçen  yılın aynı dönemine göre en fazla düşüş yüzde 5,3 ile Hollanda'da, yüzde 4,2 ile  İsviçre'de, yüzde 1,7 ile Avusturya'da ve yüzde 0,8 ile Belçika'da görüldü.  Ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını en çok artıran  ilk üç pazar ise yüzde 42 ile Portekiz, yüzde 32,3 ile İzlanda ve yüzde 27,4 ile  Hırvatistan oldu.

Mayıs ayı olarak bakıldığında Avrupa otomobil pazarı 2013 yılı aynı  ayına göre yüzde 4,3 artışla 1 milyon 133 bin 727 adede ulaştı. 2013 yılı mayıs  ayında ise 1 milyon 87 bin 369 adet satış gerçekleşmişti. 2013 yılı eylül ayından  beri aylar itibariyle yaşanan artış, 2014 yılında da devam etti.

AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre 2014 yılı mayıs ayında geçen  yılın aynı ayına göre Avusturya'da yüzde 7,2 daralma görülürken, İsviçre'de yüzde  5,4 ve İtalya'da yüzde 3,8 küçülme yaşandı. Daralma yaşayan diğer ülkeler  Belçika, Bulgaristan, Slovenya, Estonya ve Finlandiya oldu. 2014 yılı Mayıs  ayında geçen yılın aynı ayına göre satışlarını en çok artıran ilk üç pazar  arasında İzlanda yüzde 51,3, Romanya yüzde 46,1 ve Yunanistan yüzde 42,3 oranıyla  yer aldı.

Türkiye ise 2014 yılı ocak-mayıs döneminde yüzde 23,7 daralmayla  Avrupa otomobil satışları sıralamasında 7. oldu.

Avrupa hafif ticari araç pazarı yüzde 9,7 arttı

Avrupa'da hafif ticari araç pazarı ise yılın ilk beş ayında yüzde 9,7  arttı ve 645 bin 737 adede yükseldi. 2013 yılı aynı dönemde 588 bin 792 adet  satış gerçekleşmişti.
AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre 2014 yılı ilk beş ayında en  fazla düşüş yüzde 9,6 ile Norveç'te gerçekleşirken, Belçika'da yüzde 3,8,  İsviçre'de yüzde 1,6, Hollanda'da yüzde 0,2 oranlarında düşüş görüldü. Bu dönemde  satışlarını en çok artıran ilk üç pazar arasında Portekiz yüzde 60,7, İzlanda  yüzde 53,5 ve Macaristan yüzde 50,1 oranıyla yer aldı.

Hafif ticari araç pazarı Avrupa'da 2014 yılı mayıs ayında geçen yılın  aynı ayına göre yüzde 13,5 artışla 131 bin 740 adet seviyesine yükseldi. 2013  yılı aynı ayında ise 116 bin 109 adet satış gerçekleşmişti.

Bu yılın mayıs ayında hafif ticari araç pazarında geçen yılın aynı  ayına göre en fazla düşüş yüzde 25,4 ile Çek Cumhuriyet'inde, yüzde 12,5 ile  Belçika'da, yüzde 8,7 ile Letonya'da, yüzde 8,7 ile Slovakya'da ve yüzde 7,9 ile  Finlandiya'da görüldü. 2014 yılı mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre  satışlarını en çok artıran ilk üç pazar yüzde 1.100'le Bulgaristan yüzde 72,5 ile  Macaristan ve 62,4 ile Romanya oldu.

Ocak-mayıs döneminde Türkiye yüzde 34,7 daralmayla Avrupa hafif ticari  araç satışları sıralamasında yine 5. oldu.


Renault’dan Yeni Bir Finansal Ürün: Renault Plan

Renault, Renault Finans markası adı altında müşterilerinin satış anında, yeni, yaratıcı ve farklı finansal çözümler ve kampanyalar ile müşterilerinin hızlı, kaliteli finansal hizmetlerden yararlanmasını sağlıyor.

Renault Finans, OYAK ve RCI Banque’ın ortak kuruluşu olan ORFİN Finansman ile işbirliğinin bir ürünü. Renault Finans, Renault müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak Temmuz ayında Renault Plan adını verdiği yeni bir finansal ürünü sunmaya başlıyor.

Renault Plan, müşterinin araç kiralar gibi kolay ve klasik bir krediye göre çok düşük taksitlerle borcunu ödeyebildiği, vade sonunda ise kredi açılırken araç bedelinin yüzde 40’ı ile 55’i arasında müşteri özelinde belirlenen tutarlarda balon ödeme içeren Renault’a özel bir taşıt kredisi. Müşteri vade sonunda kendisine sunulan 3 seçenekten birisini seçebiliyor. Sık araç değiştiren bireysel müşterilerileri hedefleyen ürün, 12-36 aylık vadelerde sabit faiz oranı ile sunuluyor.

Ürünün müşteriye getirdiği avantajlar ise:

• Düşük aylık ödemelerle araç sahibi olma olanağı

• Klasik bir krediye göre çok daha düşük taksit farkları ödeyerek daha üst modele veya versiyona sahip olma imkanı

• Müşterilerin daha sık araç yenileme olanağına sahip olarak teknolojik gelişmeleri takip edebilmesine imkan sağlama

• Vade sonunda müşteriye sunulan 3 farklı seçenek ile o günkü şartlarına göre kendisine en uygun opsiyonu seçme imkanı

Müşterinin vade sonunda sahip olduğu opsiyonlar* ise vade sonunda araç yenileme, krediyi uzatıp aracı kullanmaya devam etme, aracı yetkili satıcıya bırakıp krediyi kapama şeklinde sunuluyor.

Modifiyeli otomobillere rekor ceza

Antalya’da yılın ilk 6 ayında modifiye araçlara yönelik kontrollerde 4 bin 665 araca toplam 574 bin 556 TL ceza kesildi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Cem Gencer, 1 Ocak- 30 Haziran 2014 tarihleri arasında yaptıkları uygulamalarda, modifiye edilmiş 4 bin 665 araç tespit ettiklerini söyledi. Bu araçlara toplam 574 bin 556 TL ceza kesildiğini belirten Gencer, 1301 aracın da otoparka çekildiğini aktardı.

Araçların fabrika çıkışları üzerinde yapılan oynamaları dikkate aldıklarını belirten Cem Gencer, "Egzozundan daha çok ses çıkması nedeniyle gürültü kirliliği, otomobillerin helezonlarının kesilerek seviyesinin düşürülmesi, nitrojen besleme yapılarak araca sürat kazandırılması gibi konular üzerinde denetleme yapıyoruz. Ayrıca cam filmlerinin de trafik kazalarında yaşamı olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Denetlemeler aralıksız sürecek" dedi.


Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) heyecanı, geçtiğimiz haftasonu Polonya Rallisi ile zirveye çıktı.


2014 sezonunun yedinci yarışı olan Polonya Rallisi’ne üç adet i20 WRC ile katılan Hyundai Shell Dünya Ralli Takımı, Thierry Neuville - Nicolas Gilsoul ikilisiyle yarışı üçüncü sırada tamamlayarak bu yıl Meksika Rallisi’nden sonra ikinci kez podyuma çıkmış oldu. Bu yıl test amacıyla etaplarda boy gösteren Hyundai Motorsport, her yarışta araçlarını geliştirerek daha da iyi dereceler elde ederken, Polonya Rallisi’nde zorlu etaplara ve dişli rakiplerine rağmen üstün başarı gösterdi. Neuville-Gilsoul haricinde Juho Hanninen – Tomi Tuominen ve Hayden Paddon – John Kennard ikililerinin kullandığı üç otomobili de ilk 8 içinde finişe gelen takım, bu sayede büyük bir moral kazandı.  

Neuville, 14.41 km’lik SS17 Stare Juchy 2 özel etabını birincilikle bitirirken, Hanninen de Kruklanki özel etabında en iyi zamanı yaptı. Henüz takım ile ikinci yarışına çıkan genç yetenek Paddon’ın  Wieliczki ismindeki 4’üncü özel etapta sadece 0.7 saniyelik farkla ikinci en iyi zamanı yapması ise dikkat çekti.

Belçikalı pilot Thierry Neuville yarış sonrasında, “Polonya Rallisi bizim için oldukça keyifli geçti ve aldığımız sonuçlarla takım olarak moral depolamış olduk. Ayrıca bu sezonda ikinci kez podyuma çıkmaktan son derece memnunum. 10’uncu sıradan gelerek yarışı üçüncü sırada bitirmek, doğrusunu söylemek gerekirse beni fazlasıyla mutlu etti. Çünkü kendinize güvenmek zorundasınız ve olabildiğince hızlı bir şekilde etapları tamamlamanız gerekiyor. Sadece ben değil, ekipçe çok çalıştık ve bu yarışı da en iyi şekilde bitirdik. Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz ve her yarışta yepyeni deneyimler elde ediyoruz. İlk kez üç otomobille finişe gelmek gerçekten gurur verici” dedi.

Hanninen ise yarışla ilgili olarak, “Bizim için iyi bir haftasonuydu ve takım olarak güzel iş çıkardığımızı düşünüyorum. Dört gün boyunca herhangi bir hata yapmadık ve çok güçlü rakiplerimize rağmen takım puanına katkıda bulunacak birincilikler elde ettik. Aracın ayarlarından da memnunum ve bu anlamda i20 WRC gayet sağlıklı gelişiyor. Her yarışta aracın daha da performanslı hale geldiğini anlayabiliyorsunuz. Sonraki yarışlarda da en iyi sonuçları elde edeceğimize inancım tam” dedi.

Hayden Paddon ise, “Yarıştaki her şey çok güzeldi. Bazı şeyleri yarış esnasında öğrenmek, uygulamak ve deneyim kazanmak benim için çok anlamlı. Sardunya Rallisi’nden sonra ikinci kez i20 WRC’nin direksiyonuna geçmek ve takım arkadaşlarımla beraber tüm etapları sorunsuzca bitirmek çok güzel. Polonya’daki çoğu etap tam benim tarzıma uygun olan yerlerdi ve oralarda limitlerde gitmek oldukça keyif vericiydi. Fakat başarıya ulaşmak için daha çok çalışmak gerekiyor. Tüm takım bunun için yeterli kapasiteye sahip. Şimdi önümüzde Finlandiya Rallisi var ve çok daha zorlu etaplara konsantre olmak zorundayız” dedi.


Skoda’dan 1.6 Dizel ve Otomatik Beşlisi

Rapid Sedan’dan Superb’e kadar Türkiye pazarına uygun geliştirilen 5 modeliyle 1.6 lt dizel motorun ekonomisi ve DSG otomatik şanzımanın konforunu bir arada yaşatan Skoda, aynı zamanda en çevreci markalardan biri olarak da ön plana çıkıyor.

Skoda’nın 1.6 litre TDI motor ve DSG otomatik şanzıman seçeneğine sahip “beşli”si, bu özelliklerinin yanı sıra teknolojik donanımlarının zenginliğiyle de her geçen gün
popülaritesini artırıyor.

Çek üretici Skoda’nın model atağının parçası olan ve tamamı Türkiye pazarına özel geliştirilen 5 modeli de, 1.6 litre TDI dizel motor ve DSG otomatik şanzıman seçenekleriyle dizel motorun ekonomisiyle otomatik vites keyfini bir arada yaşatıyor. Rapid Sedan’dan Superb’e kadar 1.6 lt TDI motor ve DSG çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneğine sahip “beşli”, aynı zamanda Skoda’yı Türkiye’nin en çevreci markalarından da biri yapıyor.

Skoda’nın B sınıfındaki sedan modeli Rapid ve gençlerin gözdesi olmaya aday markanın yeni hatchback modeli Rapid Spaceback , 90 HP’lik TDI dizel motor ve çift kavramalı DSG otomatik vites kutusu seçeneğiyle de satılıyor. Bu sayede konforlu bir sürüş vadeden her iki model de, 100 kilometrede ortalama 4.5 litrelik yakıt tüketimleri ve düşük CO2 salımlarıyla markanın tutumlu ve çevreci özelliklerini ön plana çıkarıyor. “Markanın Kalbi” konumundaki Skoda Octavia ise 105 HP gücündeki TDI motorla DSG otomatik şanzımanın bir arada bulunduğu seçeneğiyle markanın en beğenilen modeli olma iddiasını koruyor. Octavia, bu motor ve şanzıman seçeneğiyle 100 km’de sadece ortalama 3.9 litrelik tüketime sahip.

SUV sınıfının iddialı modeli Yeti, yenilenen versiyonunda Türkiye pazarına uygun 105 HP gücündeki 1.6 lt TDI dizel motor ve DSG otomatik şanzıman seçeneğiyle donatılırken, 100 km’de 5 litrelik yakıt tüketimiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Skoda lüksünün simgesi Superb ise sunduğu zengin donanım seçeneklerinin yanında 100 km’de sadece 4.7 litrelik tüketimle yetinebilen 105 HP’lik 1.6 lt TDI motor ve DSG şanzıman ile konforunun dışında yakıt ekonomisiyle de kendisinden söz ettiriyor.
 
Skoda, 5’i de Türkiye pazarına uygun, 1.6 TDI motor ve DSG otomatik şanzıman seçeneğine sahip modelleri sayesinde, bu yılın ilk 5 ayındaki yükselişini de sürdürdü ve dizel - otomatik pazarında gerçekleştirdiği 3 bin 367 teslimatla yüzde 7.7 pazar payına ulaştı.

 
OTO RADYATÖR TEMİZLEME: Home
Firma Rehberi